?> Zaman Sıkıntısı Çekenler İçin Ücretsiz Göz Alıştırmaları Bilgisayar Programı eTrain - Kişisel Gelişim
Sep 212013
 
1,368 views

Zaman Sıkıntısı Çekenler İçin Ücretsiz Göz Alıştırmaları Bilgisayar Programı eTrain

eTrain Uzak-Yakın Modülü

eTrain Uzak-Yakın Modülü

Belki siz de neredeyse her gün bilgisayar ekranına bakarak 8-10 saatinizi, belki de daha fazlasını harcıyorsunuz. Benzer sıkıntılar, cep telefonlarını mesaj ağırlıklı olarak veya sosyal ağlarla haberleşmek için kullananlar açısından da geçerli. Buna bir de günlük iş ve ev yaşantılarımızı zorunlu olarak daracık mekanlarda geçirdiğimizi eklersek, göz kaslarımızı sağlıklı ve dengeli kullanmamızın ne denli zorlaştığını anlamak kolaylaşır.

Bu sorunun doğal ve kesin çözümü -hiç olmazsa belli aralıklarla- uzaklara bakmaktır. Ağaca, kuşa, çiçeğe, denize, buluta…

Pek çoğumuz buna da yeterince fırsat bulamıyor. Çünkü yaşam şartları hepimizi engelliyor.

Bilgisayar ekranından bir türlü uzak duramayanlar için yazdığım küçük bir programcık var. Adı: eTrain. “Eye Training”, yani “Göz Çalıştırma” sözcüklerinden esinlenerek bu adı koydum. İngilizceyi tercih etmemin nedeni de bu program aracılığıyla olabildiğince çok kullanıcıya hitap edebilmek içindi. (Aslına bakarsanız bu programı ilk başta sadece kendim için yazmuştım. Ama ne kadar etkili olduğunu görünce, “niçin başkaları da yararlanmasın?” dedim.)

Programı hem İngilizce, hem de Türkçe olarak kurabilir ve kullanabilirsiniz. Eski sürümü kullananlar da, eskisini kaldırmaya gerek duymadan yeni sürümü indirip kullanabilirler.

Etrain Programını Nasıl Kurabilirsiniz?

Programın kurulumu ve kullanımı çok kolay.

İsterseniz, önce adım adım neler yapmanız gerektiğini listeleyeyim:
1- http://www.gamet.com.tr/hobasvur/index.php adresine gitmek için tıklayın, yada bu adresi internet tarayıcınızın adres kutusuna kopyalayın.
2- Açılan sayfada karşınıza gelen küçük formun “Adınız” ve “Epostanız” satırlarını kendinize ait bilgilerle doldurun. (Programın indirme bilgileri eposta adresinize gönderileceği için, adresi doğru yazdığınızdan emin olun.)
3- “Sağ taraftaki anti-spam kodunu lütfen yanındaki kutuya giriniz: ” yazısının sağ tarafındaki 4 haneli sayıyı, o sayının sağ tarafındaki kutuya aynen girin
4- Kırmızı renkte “Etrain Program İndirme Bilgilerini Yukarıdaki Eposta Adresime Gönderiniz” yazılı butona tıklayın.
5- Birkaç dakika içinde belirttiğiniz eposta adresine gelisim@gamet.com.tr adresinden gönderilen ve “ETRAIN GÖZ ALIŞTIRMALARI ÜCRETSİZ PROGRAM” başlıklı bir mesaj gelecektir.
6- Eğer mesajı posta kutunuzda göremiyorsanız, spam olarak algılanmış olabilir. Lütfen çöp kutunuzu da kontrol edin.
7- Gelen mesajın içindeki en alt satırda yer alan “Programı İndirmek için BURAYI tıklayın!” yazısına tıklayın.
8- Herşey yolunda gittiyse, etrain-setup.exe isimli kurulum programı bilgisayarınıza inmeye başlamış olmalıdır.
9 Programın boyutu 9MB civarında olduğu için bağlantı hızınıza bağlı olarak indirme işlemi birkaç dakika sürebilir.
10- İndirme işlemi tamamlandığında kurulum programını çift tıklayarak çalıştırın ve yönlendirici açıklamaları izleyerek kurun.
11- Artık, masa üzerinizde beliren “Etrain” başlıklı kısayolu tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz.

Programda neler var?

Etrain programı 3 ana bölümden oluşuyor:
1- Uzak-Yakın modülü:
İstenen zaman aralığında ekrana peşpeşe yakın ve uzak görüntüler getiriliyor. Saptanan zaman aralığında bu eylem devam ediyor. Burada yapılması gereken şey ekrana gelen görüntülerden birindeki herhangi bir noktayı seçmek ve diğer resimdeki aynı noktaya odaklanmak. Gözleriniz yakın görüntüde yakına, uzak görüntüde ise uzağa odaklanacaktır.İlk başlarda çok yorucu bir çalışma olabilir. Bu nedenle çalışma süresini zorlanmayacağınız bir değere ayarlayın. (1-2 dakika)

eTrain Kelebek Modülü

eTrain Kelebek Modülü

2- Kelebek Modülü:
Bildiğiniz gibi görme eylemi sıçramalar halinde gerçekleşir. Zamanla göz sıçrama mesafeleri belli bir aralığa oturur. Bu durum ise göz kaslarında tembelliğe yol açar. Kelebek modülü, sıçrama aralıklarını ve sıçrama süresini ayarlayabildiğimiz bir modüldür. Bu değerlerle oynayarak, gözlerimizin kısa ve uzun aralıklarla sıçramasını sağlayabilir, göz kaslarımızdaki kısıtlı bir aralıkta hareket etme eğilimini kırabiliriz. Yapılacak şey, modülü çalıştırdıktan sonra ekrandaki kelebeği izlemektir. Hem kısa, hem de uzun aralıklarla çalışarak göz kaslarınızı geliştirebilirsiniz. (Benzer bir çalışmayı program kullanmadan yapmak isterseniz, hafif esintili bir günde bol yapraklı bir ağacın yapraklarını, ya da eğer deniz kenarındaysanız, dalgaları izleyerek yapabilirsiniz. ) Küçük sıçramalar, gözlerinizde dinlendirici bir etki yaratacaktır.

eTrain İnci Kolye Modülü

eTrain İnci Kolye Modülü

3- İnci kolye modülü:
Bu modülde peşpeşe belli aralıklarla dizilmiş oval çiftler bulunmaktadır. Sol üst köşedeki çiftten başlayarak gözlerimizi şaşılaştırıp (asıl görüntünün yaklaşık 15 cm ön veya arka tarafa odaklanarak) ikili görüntüyü üçlü hale getirmemiz gerekiyor. Oluşan üçüncü oval görüntü, odaklamayı asıl görüntüden yakına veya uzağa yapmamıza bağlı olarak diğer ikisinden daha yukarıda veya daha aşağıda görünür. Bu üçlü görüntüyü bozmadan tüm diziyi sol üstten başlayarak en sağdaki uca kadar sürdürmeliyiz. İlk başlarda bunu başarmak hiç te kolay olmayacaktır. Yine de ısrar edin. Göz kaslarınızın daha esnek ve daha çevik bir hale geldiğini kısa sürede farkedeceksiniz. (Özel not: Bu modülden yararlanmak için sabırlı ve sistematik bir çalışma sürdürmeniz gerekir. Diğer modüllerin aksine, bu modülde gözlerinizi ve  beyninizi tamamen yeni bir algılama yöntemi için yeniden programlıyorsunuz. Ancak bu çalışma, presbiyopi açısından özel bir önem taşıyor.)

Programın Yeni Sürümünde Farklı Neler Var?

Modüller eski sürümde olanlarla aynı. Ancak Uzak-Yakın ve Kelebek modüllerine “Tam Ekran” seçeneği ekledim. Bu seçeneği işaretlerseniz, görüntüler program penceresinin izin verdiği en büyük konuma getirilir.

Yeni Sürümler Olacak mı?

Evet. Yeni sürümde özellikle Uzak-yakın modülünde kullandığımız uzak ve yakın fotoğrafların zenginleştirilmesini planlıyoruz. Yeni görüntüleri internet üzerinden otomatik olarak indirmek yeni sürümlerde mümkün olacak.

Bizi izlemeye devam edin.

Ahmet Aksoy

Not: Eski sürümle ilgili açıklamalara da şu adresten ulaşabilirsiniz:
http://www.gamet.com.tr/goz-alistirmalari-icin-ucretsiz-program-etrain/

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Olanlar İçin Birkaç İpucu

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Olanlar İçin Birkaç İpucu Kuzey Amerika'da yayınlanan istatistiklere göre insanların en büyük korkusu %74 ile "Topluluk...

Close