?> Tuvalet Temizleyicisi - Kendine Güven - Gamet Gelişim Atölyesi
Sep 182012
 
2,533 views

Tuvalet Temizleyicisi

Bir adam büyük bir şirkete iş başvurusu için gidiyor. Girmek istediği iş tuvalet temizleyiciliği.

İnsan Kaynakları Yetkilisi ile görüşüyor ve tıkanmış bir lavaboyu temizleyip ön eleme testinden başarıyla geçiyor.

İnsan Kaynakları Yetkilisi adama testi geçtiğini ve hangi gün saat kaçta iş başı yapması gerektiğinin kendisine eposta yoluyla haber verileceğini söylüyor.

Adam, bilgisayarı olmadığını, bu yüzden eposta kullanmadığını açıklıyor.

Bunun üzerine İnsan Kaynakları Yetkilisi : “Üzgünüm ama epostanız yoksa bizim çalışma düzenimize göre siz var sayılamazsınız. Bu yüzden sizi işe alamayız.” diyor.

Adam çaresizce dışarıya çıkıyor ve “Ne yapsam, ne etsem!” diye düşünürken cebindeki 10 dolar ile 20 kilo kiraz almaya karar veriyor. Kapı kapı gezerek kirazları satıyor ve 2 saat içinde sermayesini 2 katına çıkarıyor. “Bu şekilde ekmek paramı çıkarabilirim.” diyerek her gün sabah erkenden kalkıyor ve kapı kapı dolaşarak kiraz satıyor. Her gün sermayesi büyüyor. Derken küçük bir kamyonet alıyor ve satışa devam ediyor. Kısa bir zaman sonra büyük bir kamyon ve birkaç küçük kamyonet alıyor.

Aradan 5 sene geçiyor…

Aynı adam şu anda Amerika’nın en büyükleri arasında yer alan bir nakliyat şirketinin sahibidir.

Bir gün, ailesinin geleceğini düşünerek yaşam sigortası yaptırmak istiyor. Sigorta şirketi kendisinden bir eposta adresi istiyor. Eposta kullanmadığını söylediğinde sigortacı: “İlginç, epostanız olmadan büyük bir holding kurmuşsunuz. Bir de epostanız olsaydı kimbilir neler yapardınız!” diyor.

Adam gülümsüyor: “Epostam olsaydı, şu anda bir şirketin tuvalet temizleyicisi idim.”

(İnternet)

Olumsuz bir durumla karşılaştığında hemen karamsarlığa kapılma. Önemli olan pes etmemektir. Yaşadığımız sorunlar, çeliğe suyun verilmesi gibi, aslında bizim dayanma gücümüzü pekiştirir. Başarı, olumsuz koşulları fırsata dönüştürme becerimize bağlıdır. Bir kapı yüzümüze kapanmış olabilir… Ama açılabilecek daha pek çok kapı var.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Haftanın Ödevi – Hızlı Okuma

Haftanın Ödevi - Hızlı Okuma Ortalama okuma hızınızı biliyor musunuz? Ortalama okuma hızı, bir dakika içinde ortalama olarak kaç kelime...

Close