?> Topyekun Arınma - Fazla Yemek, Çöp Biriktirmek Demektir - Kişisel Gelişim
Mar 022014
 
1,802 views

Topyekun Arınma – Fazla Yemek, Çöp Biriktirmek Demektir

Tabağınıza ihtiyacınızdan fazla koyduğunuz her lokma, çöptür.

Bu lokmaları “Ziyan olmasın!” diyerek mideye indirmeniz, onların çöp niteliğini değiştirmeyecektir. Bu gereksiz lokmalarla hem sindirim sisteminizi daha fazla yoracak, hem de fazladan yakılması gereken besinleri vücudunuza depolamış olacaksınız. Aslında yaptığınız şey, çöplerinizi biriktirmektir!

Pek çoğumuz, çocukluğumuz boyunca, tabağımıza konan her lokmayı son kırıntısına kadar tüketmeye şartlandık! Ne büyük bir yanlış!

Eğer tabağınızda ihtiyacınızdan fazla yiyecek varsa, kesinlikle fazla olan kısma el sürmeyin. Aksi halde ileride bu fazlalıklardan kurtulmak, sizi çok fazla uğraştırabilir.

Günümüzün en önemli sorunlarından biri, telaş içinde koşuşturma alışkanlıklarımızdır. İşe yetişme, randevuya yetişme, proje bitim tarihine yetişme… Bu koşuşturmalar sırasında ne yaptığımızı, nasıl yaptığımızı farketmeden biyolojik robotlar gibi davranıyoruz. Çoğumuz, bir gün önce ne yediğimizi hatırlamakta bile zorlanıyoruz. Çünkü yemeğimizi büyük ihtimalle telaş içinde atıştırarak yedik! Ne yaptığımızın farkına bile varmadan; tadını, kokusunu farketmeden; sadece otomatik bir eylem olarak!..

Öncelikle beyninize, doyduğunuzu farketmesi için gereken zamanı tanıyın. Yiyeceklerinizi iyice çiğneyin ve yemek yeme sürecinizi bilinçli olarak yavaşlatın. Böylece doyma hissinizin beyninizi uyarmasına fırsat tanımış olacaksınız. Çiğneme eylemi sırasında bazı besinler doğrudan kana karışarak beyne ulaştırılması gereken mesajları tetiklemeye başlayacaktır. Lokmaları doğru dürüst çiğnemeden bu aşamayı atlamanız, doyma hissinizin beyninize ulaşmasını geciktirir.

Acele yediğiniz yemeklerle mideniz iyice şişse bile, açlık duygunuz yatışmamış olacaktır. Sonuç olarak, bir yandan fazla kilolar, bir yandan da sindirim sorunları ile kendinize eziyet ediyor olacaksınız.

“Karnım şişti ama, gözüm doymuyor!” cümlesini pek çok kişiden duymuşsunuzdur. Belki bu cümleyi siz de sık sık kullanıyorsunuz. Eğer öyleyse, yemek yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

Nasıl yemek yediğinizi gözlemleyin. Her lokmanızın farkına varın. Nasıl çiğnediğinizi, ağzınızda oluşan farklı tatları, yediğiniz yemeğin kokusunu farkedin. Onun tadına varın! Ve tüm bu sürecin farkındalığını yaşamayı bir alışkanlık haline getirin. Yemek yemeyi zorunlu bir alışkanlıktan çıkarıp, küçük bir şölene çevirin! Beş duyunuzu da işin içine katın!

Örneğin derinliği pek fazla olmayan tabaklar kullanabilirsiniz. Böylece tabağınızdaki miktar daha çok yer kaplayacak ve gözlerinize de hitap etmiş olacaksınız. İyice çiğneyerek, tadını çıkara çıkara tabağınızı boşalttığınızda hala doymadığınızı hissediyorsanız, biraz daha takviye yapmanızda hiçbir sakınca yoktur!

Yemek yerken sadece karnınızı değil, gözünüzü de doyurun! Beyninizin, karnınızın doyduğunu farketmesine zaman tanıyın. O zaman, yemek yemeyle ilgili hiçbir sorununuz kalmayacaktır.

Ahmet Aksoy

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Yaratıcı Yazarlık Ölümsüzlüğe Giden Yoldur

Yaratıcı Yazarlık Ölümsüzlüğe Giden Yoldur Aslına bakarsanız yazarlık, zaten, yaratıcılık niteliğini de içinde barındırır. Yine de "yaratıcı" sözcüğünün eklenmiş olması,...

Close