?> Savaşın İnsan Yüzlerine İşlediği Nakışlar - Kişisel Gelişim
Dec 062013
 
2,263 views

Savaşın İnsan Yüzlerine İşlediği Nakışlar

Lalage Snow bir İngiliz bayan fotoğrafçı. Aynı zamanda bir haberci ve film yapımcısı.

Lalage, 2002 yılında Bristol Üniversitesi, Antik Çağ Tarihi (Ancient History) bölümünden mezun olmuş. Çeşitli yerel ve uluslararası yayın kurumlarında çalışmış. 2007 yılında London College of Communication’da Fotohabercilik ve Dokümanter Fotoğrafçılık alanında master yapmış.

Çalışmalarını Agence France Press adına yerel muhabir olarak sürdüren sanatçı, özellikle Ortadoğu, Avrupa, Merkez ve Güney Doğu Asya bölgelerinde faaliyet göstermiş. 2010 yılında Kabil’e giden Lalage Snow, 2 yılını aktif savaşın sürdüğü Afganistan’da geçirmiş.

Sanatçı, halen Londra’da yaşıyor.

Aşağıda örneklerini verdiğim fotoğraflar bu döneme ait. Lalage Snow, Afganistan’da görev yapan çeşitli kademelerdeki İngiliz askerlerinin savaş öncesi, savaş sırası ve savaş sonrasındaki fotoğraflarından üçlemeler oluşturmuş. İlk ve son fotoğraflar arasında geçen süre, yaklaşık sekiz ay.

Yorumu sizlere bırakıyorum. Ancak, özellikle gözlerdeki ifadelere, oradaki duygu yoğunluğuna, o bakışlardaki çığlıklara, o bakışlardaki fırtınalara dikkat etmenizi öneriyorum.

lalagesnowwearethenotdead1

Savaşın tahrip edici izlerinin insan yüzlerine kısa sürede nasıl bir oyma, bir nakış gibi işlendiğini görmek çarpıcı. Benzer izler, travma yaşayan insanların hemen hemen hepsi için geçerli. Bu bir trafik kazası, bir yangın, bir deprem veya sevilen bir yakının kaybı olabilir. Her ne olursa olsun, yaşam, tüm bu yaşananlar için yüzümüze birer çentik atmayı ihmal etmiyor.

Özellikle yaşımız ilerledikçe yüzümüzdeki sık yinelenen mimikler, birer trafik işareti gibi kalıcı, kolay görünen izler haline dönüşüyor. Yüz okuma bilimi, işte bu işaretleri algılamamızı ve sistemli bir şekilde okuyabilmemizi sağlıyor.

Sabahları, ya da ne zaman olursa olsun, aynada yüzünüze bakarken göz uçlarınızda kırışık olup olmadığına dikkat edin. Eğer dışarı doğru bir kaz ayağı gibi açılan minik çizgiler varsa, yaşadıklarınız her ne olursa olsun, gülmeye de fırsat yaratıyorsunuz demektir. Ne mutlu size!…

Bir de dudak uçlarınıza dikkat edin. Eğer dudak uçlarınız hep aşağı doğru bakıyorlarsa, artık silkinip kendinizi toparlamanın vakti geldiği açıktır. Çünkü yaşam, herşeye rağmen, güzel! İçiniz kan ağlasa da gülümseyin. Çünkü gülümseme, sizde gülümseme oluşturan anılar için bir çağrışım etkisi yaratır. Geçmişte kalan kötü anıların sizi daha fazla etkilemesine, sırtınıza yüklenmiş duygusal bir kambur haline dönüşmesine izin vermeyin. Sorun varsa, çözümü de mutlaka vardır. Yeter ki siz soruna odaklanmayı bırakıp, çözüme odaklanın.

Aslında hiç kimseyi kandıramadığımızın farkında olun.

İnsanlar, karşılarındaki kişilerin yüzlerini ve beden dilini sezgisel olarak zaten okur. Eğer bunu daha bilinçli bir şekilde yapabilirsek, hem kendimizle hem de çevremizdekilerle daha kolay ve sağlıklı iletişim kurmamız mümkün olur. Deneyin, siz de göreceksiniz.

Lütfen yazılarımızı paylaşın ve bizi izlemeye devam edin.

Ahmet Aksoy

Not: Benzer çalışmalar Claire Felicie tarafından donanma mensupları için yapılmış. Aşağıdaki linkte Felice’nin çalışmalarından örnekler yer alıyor.

Linkler:
http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/lalage-snow-we-are-the-not-dead
http://lalagesnow.com/
http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/portraits-of-marines-before-during-and-after-war
http://clairefelicie.com/

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Büyükadanın Kargaları

Büyükadanın Kargaları Bu öyküyü ikinci elden, çok yakın bir dostumuzdan dinledim. Daha önceden bilmezdim ama, meğer Büyükadanın kargaları epeyce namlıymış....

Close