?> Savaşın Gizli Tanıkları - Binh Danh - Kişisel Gelişim
Jun 262014
 
1,715 views

Savaşın Gizli Tanıkları – Binh Danh

bindanh-1

Alternatif fotoğraf tekniklerine kendimi bu kadar yakın hissetmemin nedeni keşfe ve yeniliklere bütünüyle açık olması. Örnek olarak paylaşmak istediğim sanatçı, kimyasallara ihtiyaç duymadan, yeşil yapraklardaki fotosentez özelliğini kullanarak seçtiği imajları klorofil baskı yöntemiyle canlı yapraklara kaydediyor.

bin danh

Vietnam doğumlu ABD’li sanatçı Binh Danh’ ın kendi anlatımıyla, klorofil baskıyı keşfetmesi, bir yaz günü, bahçede su hortumunun altında kalan çimenlerin renginin değiştiğini fark ettikten sonra, fotosentez ile renk değişimi üzerine çalışmaya karar vermesiyle olmuş ve Klorofil baskıyı bu şekilde yapmaya başlamış. Binh Danh, çalışmasında fotosentezi, klorofil ve güneş ışığından faydalanarak yaprakların üzerine görüntüleri kaydetmek için kullanıyor.

bin danhKlorofil baskı ile gerçekleştirdiği en çarpıcı projesi, Vietnam savaşında çekilmiş kareleri tropikal yapraklara basarak oluşturduğu, “Ölümsüzlük, Vietnam ve Amerika Savaşı kalıntıları” isimli proje. Bu çarpıcı kareleri yaprakların üzerine hiç bir kimyasal kullanmadan, sadece fotosentezi kullanarak baskı alan Danh, eserlerini daha sonra reçine ile kaplayarak hem korunmasını hem de görüntülerin sabitlenmesini sağlıyor.

Binh Danh’ın anlatımıyla, savaşın imajları yaprakların bir parçasıdır ve görüntüler yaprakların içinde ve üzerinde yaşar. Yapraklar, savaşın sürekliliğini ifade eder. Onlar, Vietnam savaşının kalıntısını içerirler; bombalar, kan, ter, gözyaşı ve metaller. Ölüler, doğum, yaşam ve ölümle birlikte maddelerin geri dönüşümü, değişimi ve yeniden oluşum döngüleri içinde Vietnam’ın doğasıyla bütünleştiler. Madde hiç bir zaman yoktan var edilemediği ve vardan yok edilemediği için Vietnam ve Amerika savaşının kalıntıları, Vietnam’ın doğası içinde sonsuza kadar yaşayacaktır.

bin danh

A. Nilden Aksoy

Kaynaklar:

http://www.binhdanh.com/
http://www.youtube.com/watch?v=JfRxBqWPSDI

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Robotlar ve Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Robotlar ve Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu mu Getirecek? Teknolojik gelişim ve rekabet koşulları, maliyeti düşürüp, karlılığı yukarı çeken otomatik üretim...

Close