?> Öykü : Çatlak Testi - Gamet Gelişim Atölyesi
Sep 112012
 
4,405 views

ÇATLAK TESTİ

Zamanın birinde bir adam, hergün, omuzlarına yerleştirdiği kalın sopanın iki ucuna asılı testilerle dereden evine su taşırmış. Fakat testilerden birinin yan tarafında hafif bir çatlak varmış. Diğeri ise sapasağlammış.

Adamın dereden eve gelişi sırasında kusursuz testi bir damla suyu bile boşa akıtmazmış. Oysa çatlak testideki su, eve ulaşana kadar, neredeyse yarıya inermiş.

Böylece seneler geçmiş.

Adam hiç aksatmadan hergün her ki testiyi de suyla iyice doldurur, ama eve varana kadar çatlak testi yarıya inermiş. Buna rağmen adam bu durumdan hiç yakınmazmış.

Kusursuz testi, yaptığı işi mükemmel bir şekilde yerine getirdiği için çok gururlanıyormuş. Buna karşılık, çatlağı olan zavallı testi durumuna bakarak çok utanıyormuş. Adamın özenle doldurduğu suyun sadece yarısını eve ulaştırabildiği için çok üzülüyor; bir yandan da üzüntüsünü belli etmemeye çalışıyormuş.

Sonunda bir gün çatlak testi dayanamayıp adama şöyle demiş;:

– Kendimden utanıyorum. Yan tarafımdaki şu çatlak yüzünden, doldurduğun suyun yarısı eve gidene kadar yerlere dökülüyor. Görevimi düzgün yapamıyorum.”

Adam testiye sevgiyle gülümsemiş:

– Öyle utanıp üzüleceğine, etrafına biraz daha dikkatli bak! Yolun senin tarafında olan kısmı çiçeklerle, yeşilliklerle dolu. Fakat kusursuz testinin tarafinda sadece kuru toprak var. Çünkü ben en başından beri senin kusurunun, çatlağının farkındaydım. Bu yüzden, senin tarafına çiçek tohumları ektim. Ve hergün o yol boyunca ben su taşırken, sen de onları suladın. Yıllardır o güzel çiçeklerin kokusu bana yorgunluğumu unutturdu. Onları toplayıp, masamın üzerini süsledim. Eğer sen de diğer testi gibi kusursuz olsaydın, çevremizdeki bu güzellik ve zerafet olmayacaktı.

Kıssadan, hisse; aslında hepimiz birer çatlak testiyiz. Her birimizin kendine özgü kusurları var. Fakat sahip olduğumuz bu kusurlar, aslında yaşamlarımızı ilginç kılan, bizi ödüllendiren, renklendiren özelliklerdir. Bu yüzden etrafımızdaki kişileri, oldukları gibi kabullenelim. Onların görünen kusurlarına değil, içlerindeki güzelliklere bakalım!

(Bu yazı Haftalık Kitap Postası Dergisinin 7. sayısında yayınlanmıştır.)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Göz Yanılmaları – 5

Octavio Ocampo'nun göz yanılmaları konusunda çeşitli eserleri bulunuyor. Yukarıdaki çalışması, sanatçının en tanınmış eserlerinden biridir.

Close