?> Olumlamalar Bilinçaltınızı Koruyan Birer Kalkandır - Kişisel Gelişim
Dec 172013
 
3,962 views

Olumlamalar Bilinçaltınızı Koruyan Birer Kalkandır
Olumlamalar

Olumlama cümlelerini sadece “güzel sözler” olarak algılamak doğru değildir.

Bu kısa ve basit cümleler, genellikle çocukluk döneminde maruz kaldığımız, bazan hala sürmekte olan “olumsuzlama” cümlelerinin bilinçaltımıza kazınan yıkıcı etkilerini azaltabilmeyi amaçlar.

Yapmamız gereken tek şey bu cümleleri okumak ve mümkün olduğu kadar çok tekrarlamaktır.

Örneğin “İdeal kilomu koruyorum” olumlamasını ele alalım.

Eğer zaten ideal kilonuzdaysanız, yinelemenizde bir sakınca olmayacak demektir. Aslında tam da ideal kilonuzda olmayabilirsiniz. Belki biraz eksiğiniz, ya da fazlanız vardır. Ve “İdeal kilomu koruyorum” dediğinizde, içinizden bir ses “Amma da attın! Ne ideal kilosu?!” diyorsa, kesinlikle bu olumlamaya ihtiyacınız var demektir. Çünkü bilinçli zihniniz bu itirazı dile getirdiğine göre, bilinçaltınızda da bu konu bir sorun olarak kategorize edilmiş durumdadır.

Bazılarımız yakın çevremizden iyi niyetli uyarılar alırız: “Çok kilo almaya başladın. Şu ekmeği kes!..”. Ya da “Üflesem uçacaksın, biraz kendine dikkat et!” Hatta bu cümleleri bazan doğrudan kendimiz kurarız.

Bu iyi niyetli(!) uyarıların hepsi, bilinçaltımıza birer olumsuzlama olarak işlenir. Bu uyarılar tekrarlandıkça, bilinçaltımız tarafından daha fazla dikkate alınmaya başlanır ve bu doğrultuda olumsuz duygular tetiklenir. Çözüm yöntemlerinden biri, bu olumsuzlamaların etkisini olumlama cümleleriyle dengelemeye çalışmaktır.

Olumlamaları herkes olumlu karşılamaz. Bazı insanlarda “Olumlama Direnci” görülür. Bu kişiler, olumlama cümlelerini küçümseyerek reddetme eğilimindedir. Oysa bu davranışın kökeninde genellikle “olumsuzlama”ların oluşturduğu içsel olumsuzluklar ve güvensizlikler yatar.

http://www.gamet.com.tr/pobasvur/index-1.php  adresinden “Pozitif Olumlamalar ve Sorumlamalar” isimli PDF kitapçığı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Her olumlama cümlesi, herkese hitap etmez. Çünkü herkesin öyküsü farklıdır.
Bu nedenle, herkesin kendi olumlama dağarcığını oluşturması gerekir.
Bunun ilk adımı ise, kişisel farkındalığın geliştirilmesidir.

Her gün farklı bir olumlama yayınladığımız bir haberleşme listemiz var. 3 ay sonra olumlamalar tekrar başa dönüyor ve baştan itibaren tekrarlanıyor. Zaman zaman bazı olumlama cümlelerini yeniden düzenliyor veya değiştiriyoruz. Eğer dilerseniz http://www.gamet.com.tr/pobasvur/index-6.php  sayfasındaki mini formumuzu doldurup, günlük olumlama listemize siz de üye olabilirsiniz.

Her gün ileteceğimiz olumlamaları siz de deneyin! Posta kutunuza gelen olumlama mesajını önce gözden geçirin. Eğer okuduğunuz olumlama cümlesi hoşunuza gidiyor, ya da sizde olumsuz bir tepki yaratıyorsa, onu mutlaka dikkate alın ve kendi olumlama listenize ekleyin.

Olumlamaları mümkünse yüksek sesle, hatta melodik olarak tekrarlayın. Ya da, bir kağıda yazın ve o kağıdı gün boyu cebinizde taşıyın ve sık sık çıkarıp yeniden okuyun, ya da seslendirin. Eğer hiçbirini yapamıyorsanız, silmeden önce en azından bir kez olsun sessizce içinizden okuyun…

Olumlamalar sihirli cümleler değildir. Dile getirdikleri şeylere inanmıyor olsanız da kullanın. Çünkü bunlar, o anda var olması gereken gerçekleri değil, beklentileri vurgular. Bilin ki, bilinçaltınız hemen tepki vermeyecektir. Sabredin ve yaşadığınız değişimleri izleyin.

Şaşırtıcı sonuçlarına şahit olacaksınız.

Lütfen yazılarımızı paylaşın ve bizi izlemeye devam edin.

Ahmet Aksoy

  3 Responses to “Olumlamalar Bilinçaltınızı Koruyan Birer Kalkandır”

 1. Merhaba Ahmet Bey,
  Olumlamalarınız bana mail olarak geliyor .Hatta olumlama ifadelerinin çıktısını aldım ve okumaya başladım.Ben ifadeleimizin olumlu olması gerektiğini öğrenmiştim ve bana mantıklımgeldi.
  unutmayın yerine hatırlayın, diyorum.
  Benim sorum şu: Olumlama ifadesi hayatımdaki evde oturuyorum.
  Aslında hayalimdeki evde yaşamıyorum.
  Hayatta sahip olmak istediğim zenginliğe sahibim dediğimde buna inanmıyorum. çünkü kiradayım, arabam yok .klasik ev eşyam dışında telefonum dahi eski nokyalardan.mutluyum bu ayrı ama ben 43yaşındayım.emwkl?me az kaldı.emeklilikşte sürünmemek için evim olsun istiyprum. hayalimdeki eve sahibim demek doğru olacak mı?
  Bu olumlama beni nasıl etkileyecek?
  i
  Olumlamalarımızı nasıl kurmalıyız ki hayallerimize ulaşalım. nasıl zengin olayım. eş ve çocuk sahibi olayım. br hayat arkadaşım olsun? Buradaki mantık nedir ve bana neler önerebilirsiniz.
  yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.Çok teşekkür ediyor katkılarınızdan dolayı size ve ekibinize başarılar diliyorum.Yolunuz açık olsun.
  OLUMLAMAM:
  Benim sorularıma, ihtiyaçlaraıma yardım istediğim insanlar duyarlıdır.
  Senin sorularına, ihtiyaçlarına, yardım istediğin insanlar duyarlıdır.
  Benim sorularıma, ihtiyaçlarıma , yardım istediğim insanlar duyarlı mıdır?
  Senin sorularına, ihtiyaçlarına yardım istediğin insanlar duyarlı mıdır?
  🙂

  • Merhaba,
   Olumlamalarla ilgili açıklamalarımızı okuduğunuzu sanıyorum. Yine de bir kez daha tekrarlayayım:
   Olumlama cümleleri “şu anda varolan gerçekleri” değil, “hedef olarak belirlediğimiz” konuları ele alır.
   “Hayalimdeki evde oturuyorum” olumlamasını ele alalım.
   İdeal evinizin nasıl bir şey olduğunu düşünmüş olmalısınız.
   O ideal evde oturuyorsanız, zaten olumlamaya ihtiyacınız yok.
   Oturmadığınız koşullarda da bilinçaltınıza bu mesajı gönderiyorsunuz. Çünkü amaç, bilinçaltınızı hazırlamak.
   Ona aslında ideal evinizle ilgili hatırlatmalar yapıyor, ona ödevini hatırlatıyorsunuz.
   Olumlamanın asıl mesajı bilinçaltınıza bu koşulları sağlamasını söylemektir.
   Tekrarlamalar sayesinde de bu ödevi pekiştiriyorsunuz.
   Zaman içinde bilinçaltınız sizi bu hedefe yönlendirmeye başlayacaktır.
   Ancak “ideal ev” diye bir kavrama sahip değilseniz, önce bunu oluşturmanızı öneririm. Böyle bir eve nasıl sahip olacağınızı değil, böyle bir evin nasıl olması gerektiğini düşünün. Hedefe ulaşma yöntemlerini bilinçaltınız kendisi bulacaktır.
   Olumlamalar, dediğiniz gibi olumlu köklere sahip olmalıdır. Şimdiki veya geniş zaman kullanılmalıdır. Basit ve somut olmalıdır.
   Bir önemli ayrıntı da şu: Olumlamalar kendi bilinçaltımıza yöneliktir. Bu işi gerçekleştirecek olan kendi bilinçaltımızdır.
   Zenginlik için: Her türlü zenginlik bana doğru akar. İhtiyacımdan daha fazla paraya sahibim…
   İdeal eş ve yuva için: İdeal yuvaya sahibim. Beni anlayan ve destekleyen bir eşe sahibim. Mutlu ve dayanışma içinde bir ailem var….
   gibi olumlamalar kullanabilirsiniz. Olumlamaları “Yaratıcı İmgeleme” çalışmalarıyla daha etkin hale dönüştürmeniz mümkün.
   Bu konuda önümüzdeki günlerde yeni yazılarımız olacak.
   Sitemize uğramanızı öneririm.
   İyi akşamlar. Kendinize iyi bakın.http://www.gamet.com.tr/wp-admin/edit-comments.php?comment_status=approved#comments-form
   Ahmet Aksoy

 2. Bilgileriniz çok aydınlatıcı oldu. Teşekkür ediyorum..
  Yanında kendimi güvende hissettiğim bir eşim var.
  Huzur ve mutluluk içinde yaşadığım evimdeyim.
  Çocuğumu sevgiyle yetiştiriyorum..
  Çocuğumuzla refah içinde yaşıyoruz.
  Sevgiler…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Olumlama Kartı GGOK-0011 Ben Seven, Kabullenen ve İçten Davranan Bir Ailenin Üyesiyim

Olumlama Kartı GGOK-0011  Ben Seven, Kabullenen ve İçten Davranan Bir Ailenin Üyesiyim Olumlama Kartı GGOK-0011  Ben Seven, Kabullenen ve İçten...

Close