?> Kimler Hızlı Okuma Öğrenmeli? - Anlayarak Hızlı Okuma Atölyesi
Apr 172012
 
2,284 views

Kimler Hızlı Okuma Öğrenmeli?

Hızlı Okuma, öğrenilebilen bir beceridir. Aslında bu beceri, eski hatalı alışkanlıkların ortadan kaldırılmasıyla etkinleşir.

Hızlı Okuma becerisini edinmek zor değildir. Ancak düzenli, disiplinli ve sistematik bir çalışmayı gerektirir. Bu nedenle kulaktan dolma bilgiyle, ya da sadece konuyla ilgili bir kaç kitap okuyarak sonuca ulaşmak mümkün olmaz. Başarı oranınızı yükseltmek için deneyimli bir Hızlı Okuma uzmanının gözetimindeki çalışmalara katılmalısınız.

Hızlı Okuma kimlerin işine yarar?

Yanıt açık ve net: Düzenli bir şekilde ve zamanının önemli bir bölümünü okuyarak geçiren herkesin işine yarar. İşte birkaç örnek:

Öğrenciler: Sadece Hızlı Okuma değil, aynı zamanda etkili çalışma, etkili not tutma ve etkin bellek kullanımını da öğrenmelerinde yarar vardır.

Öğretmenler: Hem yeni gelişmeleri takip etmek, hem kendilerini geliştirmek; hem de sınav ve ödevleri etkin bir şekilde değerlendirebilmek için Hızlı Okuma bir ön şarttır.

Yöneticiler: Eğer yöneticilik yapıyorsanız, bir yandan güncel, teknolojik ve siyasal gelişmelerden haberdar olmak, bir yandan da astlarınızdan gelen raporları zamanında ve doğru şekilde değerlendirebilmek için okuma verimliliğinizi arttırmanız kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Tıp uzmanları: Tıp alanındaki gelişmeler bir çığ gibi büyüyor. Bu çığın altında ezilmemenin en etkin yolu, o çığdan daha hızlı hareket edebilme becerisini kazanmaktır.

Hukuk uzmanları: Sadece değişen yasaları ve mevzuatı değil, örnek davaları, dilekçeleri ve yorumları kavrayabilmenin ön koşulu yine Hızlı Okuma becerisi kazanmak.

Yazarlar: Yazmak için, önce okumak gerekiyor. Hızlı okuyamıyorsanız, dünyayı ve yaşamı gereken hızda kavramakta zorlanırsınız. Oysa Hızlı Okuma yolunuzu açar, ufkunuzu genişletir.

Bilişim uzmanları: Her bir buçuk yılda, teknolojik gelişimin ikiye katlandığını düşünürsek, başka bir söze gerek kalmıyor.

Her tür internet kullanıcısı: Epostalarınızı, sosyal ağ bağlantılarınızı, yeni dünya ile bağlantılarınıza hakim olabilmek için sizler de Hızlı Okuma becerinizi geliştirmek zorundasınız.

Hızlı Okuma sadece daha kısa sürede daha fazla bilgiyi gözden geçirmek değildir. Bunun yanısıra hem okuduklarınızı, hem de çevrenizi daha hızlı ve seçici olarak algılamanız, daha  hızlı yorumlamanız ve sonuçta daha hızlı kararlar verebilmeniz demektir.

Hızlı Okuma farkındalığınızın artmasıdır.

Ahmet Aksoy

 

  2 Responses to “Kimler Hızlı Okuma Öğrenmeli?”

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Dil Kalıpları -11

11. You can ____________________, can you not? .... yapabilirsin, değil mi?   Can you not is such a powerful way...

Close