?> Kavgacılara Müjde - Yumruk Sıkmak Belleği Geliştiriyor - Kişisel Gelişim
Jan 032014
 
3,836 views

Kavgacılara Müjde – Yumruk Sıkmak Belleği Geliştiriyor

Yumruk

credit: commons.wikipedia.org

İnanılır gibi olmasa da, 24 Nisan 2013 tarihinde “PLOS ONE” (Public Library Of Science) tarafından yayınlanan bilimsel makale tam da bunu söylüyor: Öğrenirken sağ yumruğunu sık, hatırlamak için sol yumruğunu sık. Eğer solaksan sırayı değiştir.

Ruth E.Propper, Sean E. McGraw, Tad T. Brunyé ve Michael Weiss tarafından yayınlanan yazının giriş bölümünde şunlar var:

“Tek taraflı yumruk sıkma, diğer taraftaki beyin lobunun ön bölümündeki sinirsel etkinliği arttırır. Bu şekilde yumruk sıkma, seçilen bir yarıkürenin “işleme yöntemi” algılamasındaki artışla da ilintilidir. Bu bulgular birlikte ele alındığında, tek taraflı yumruk sıkmanın, bellek kodlaması ve hatırlama sırasında beyin yarıkürelerinin özel davranışlarının test edilebileceği hipotezini destekler…”

Bu bakış açısıyla yola çıkan araştırmacılar sağ elini kullanan 50 denekle çeşitli gruplar oluşturarak deney yapıyorlar.

Deneyin yapıldığı yer New Jersey, Montclair State University. Çalışmanın maddi desteği Amerikan ordusu tarafından sağlanıyor.

Deneyde 2 gruba ayrılan 72 sözcük kullanılıyor.

Denekler 5 cm çapındaki pembe renkli lastik bir topu öğrenme ve hatırlama eylemleri öncesinde 45 saniye boyunca sıkıyor, 15 saniye ara veriyor ve sonra tekrar 45 saniye boyunca sıkıyorlar. Kontrol grubu ise elindeki topları sıkmadan sadece gevşek bir şekilde tutuyor.

Her denek tek başına teste alınıyor.

Deney sonunda, öğrenme aşamasından önce sağ ellerindeki, hatırlama aşamasından önce ise sol ellerindeki lastik topu 90 saniye süreyle sıkan denekler en yüksek başarı oranını elde ediyorlar.

Bu deney, asıl eylemi yapan bölgenin bulunduğu yarıkürenin önceden aktive edilmesinin başarı oranını arttırdığını açıkça gösteriyor.

Sağ yumruğun sıkılması, deneğin sol beyin yarıküresinde yer alan öğrenme fonksiyonunu aktive ediyor. Sol yumruğun sıkılması ise, aynı deneğin sağ beyin yarıküresinde bulunan hatırlama fonksiyonunu daha etkin hale getiriyor.

Özellikle öğrenciler için denemesi kolay bir yöntem bu. Hemen bir stres topu edinin. Çalışmaya başlamadan önce topu 90 saniye süreyle sağ elinizle sıkın. Araya da 15 saniye koyun. Bilgilerinizi test ederken, veya sınav öncesinde bu kez aynı topu aynı sürelerle sol elinizle sıkın.

Elde edeceğiniz sonucu bize bildirmeyi sakın unutmayın!

Yazılarımızı paylaşın ve bizi izlemeye devam edin.

Ahmet Aksoy

Kaynaklar:
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0062474
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0053861
http://www.bbc.co.uk/news/health-22270716
http://www.abc.net.au/science/articles/2013/04/25/3744552.htm
http://www.huffingtonpost.com/2013/04/25/clench-fist-memory_n_3148463.html
http://www.medicalnewstoday.com/articles/259678.php
http://healthland.time.com/2013/04/29/grasping-memory-with-both-hands/
http://www.islandcrisis.net/improve-memory-by-clenching-fists/

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Hızlı ve Etkin Öğrenme için Sihirli Bir Reçete Var mı?

Hızlı ve Etkin Öğrenme için Sihirli Bir Reçete Var mı? Beyin fonksiyonları işleyen herkes her an bir şeyler öğrenir. Ancak...

Close