?> Karanlıkta Banyo - Farkındalık Ödevi -6 - Kişisel ve Çevresel Farkındalık
Sep 162012
 
1,971 views

Ödev: Karanlıkta Banyo. Bu hafta duşumuzu karanlıkta alalım.

Pek çok banyo zaten gün ışığını doğrudan almıyor. Bu nedenle bu mekanlar oldukça karanlık oluyorlar ve biz banyoya girdiğimizde hemen elektrik düğmesine basıveriyoruz.

Bu hafta banyoya girdiğimizde bilinçli olarak elektrik lambasını veya başka bir aydınlatıcı kullanmayalım. Eğer banyomuz ek aydınlatmaya ihtiyaç duymayacak kadar aydınlıksa, bu durumda gözlerimizi kapatalım ve duştan çıkana kadar hiç açmayalım.

Sabunun veya şampuanın yerini, ya da havlunun kaçıncı askıda olduğunu kopya çekmeyelim. Gözlerimiz yerine sadece ellerimizi, dokunma duyumuzu kullanalım. Burnumuzu kullanmak ta serbest!

(Bu konuda da kendine güvenenler çıkabilir ama, karanlıkta sakal traşı yapmanızı önermiyorum. Aslına bakarsanız hiç te zor değil. Hatta, sonuç umduğunuzdan çok daha iyi bile olabiliyor. Yine de risk almanızı önermiyorum.)

Belki de yüzlerce, hatta binlerce kez kullandığımız banyo eşya ve araçlarımızın yerlerini bulmak için ilk başta ne kadar bocaladığımızı; ama aslında bu kadar zorlanmaya hiç te gerek olmadığını farkedelim. Gözlerimiz kapalıyken, ya da etrafımızı aydınlatacak kadar ışık yokken nerelerde sıkıntı çektiğimizin, diğer duyularımızdan nasıl yararlanabildiğimizin ayırdına varalım.

Işığı hiç görememiş olanların, ya da ışığını sonradan yitirenlerin neler hissettiklerini ve neler yaşadıklarını biraz olsun kavramaya çalışalım.

(Bu yazı Haftalık Kitap Postası Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır.)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Göz Yanılmaları – Atlar

Neler görüyorsunuz? Atlar mı? Sayın bakalım kaç tane bulacaksınız?!

Close