?> Hızlı Okuma Zor mudur?
Jul 052011
 
2,460 views

Hızlı Okuma Zor mudur?

Hızlı Okuma kavramıyla yıllar önce tanışmıştım aslında. Biraz göz alıştırmaları yapmış, birkaç gün de özenle devam etmiştim. Sonra aksamalar başlamış ve sonunda unutulup, gitmişti…

Bunun gibi başlayıp ta yarım bıraktığımız o kadar çok şey var ki!.. Sigara içenlerin pek çoğu defalarca bırakmayı denemiş, ama sürdürememiştir. Kilo verme de öyle. Çünkü bu tür denemeler kendiliğinden çözüm üretmiyor. Sonuç almak için kararlı olmak, emek vermek, ter dökmek lazım.

Hızlı okuma için de aynı kurallar geçerli. Zor değil ama, biraz sabır istiyor.

Bu konuda benim aydınlanmamı sağlayan kişi, Enderun Hayat Akademisi kurucularından Sayın Ergül Özkul oldu. Ergül Hanım, 12 kişilik grubumuza özel olarak, 2 günlük yoğunlaştırılmış bir seminer verdi. Daha önce üzerinde durmadığım, hatta soru haline bile dönüştürmediğim pek çok ayrıntının yanıtını bu seminerde elde ettim. Ergül Hanıma en içten teşekkürlerimi tekrar sunuyorum.

Bir sonuca ulaşmak için önce istemek ve onu bir hedef haline getirmek gerekiyor. Hangi limana gideceğini bilmeyen bir gemi için rüzgarın hangi yönden estiği önem yaşımaz. Hedefin yoksa, “ulaştım” diyeceğin bir yer de yoktur.

Hızlı Okumak için, öncelikle “okuyor” olmak lazım. Hiç kitap okumuyorsan, ihtiyaç duymadığın bir yeteneği geliştirmenin de bir anlamı olmaz. Bu nedenle önce kendine şunu sor:

– Okumak benim için bir ihtiyaç mı?

Bu soruyu içtenlikle yanıtla. İşin felsefesine girip, sana okumanın erdeminden bahsetmeyeceğim. Okuyor musun? Ya da okumak istiyor ama, okumaya yeterli zaman ayıramıyor musun? Ya da okumaya ayırdığın zaman diliminde daha fazla kitap okumayı mı istiyorsun?

Eğer bu sorulara olumsuz yanıtlar veriyorsan, bu yazının devamını okumaya ihtiyacın olmayacak demektir. Bu yazıyı okumayı bırakabilirsin. Çünkü hızlı okumak sana hiç bir şey kazandırmayacak! Yine de buraya kadar okumuş olduğun için teşekkür ederim. Sana hayatta başarılar !

Okumaya devam ettiğine göre, demek ki gerçek bir okuyucusun. Ya da çok istemene rağmen, okumaya yeterli zaman ayıramıyorsun… Seninle birlikte paylaşacağımız çok şey olacak!

Gözünün önünde bir yol canlandır. Uzunca bir yol olsun. İstersen bu yolu rahat, normal bir tempoyla yürüyerek katedebilirsin. Ya da koşarak…

Aynı yolu katetmene rağmen, hedefine hangi yöntemle daha çabuk varırsın? Yürüyerek mi? Koşarak mı?

Hızlı okumanın sana kazandıracağı ilk şey “zaman”dır.

Hızlı Okuma sana kavrama çevikliği de kazandırır. Kullanmadığın beyin hücrelerindeki pasları temizlemene yardımcı olur. Uykudaki hücreleri canlandırır. Daha hızlı düşünme ve daha hızlı kavrama alışkanlığı kazandırır.

Hızlı Okuma yöntemi ile bilgiye ve başarıya daha kolay ulaşırsın.

Pek bilinmeyen bir başka avantaj da şu: okurken daha tarafsız olur, kendi değerlendirmeni çok daha sağlıklı bir şekilde yaparsın. Çünkü hızlı okurken, beyninde yankılanan, okuduklarını tekrarlayan o iç ses, artık senin okuma hızına yetişemediği için, susar!  Hipnotik etkilenmeye karşı bağışıklık kazanırsın.

Ortalama bir kitap sayfası, yaklaşık 250 kelime içerir. Üniversite mezunu bir kişinin ortalama okuma hızı da yaklaşık olarak dakikada 250 kelimedir. Yani dakika başına bir sayfa. Yani böyle bir kişi, 250 sayfalık bir kitabı normal tempoda okuyabilmek için en azından 4-5 saatini ayırmalıdır.  Eğer sen okuma hızını dakikada 500 kelimeye çıkarırsan, bu zamanın en azından yarısını kazandın demektir. Üstelik bu hedefe ulaşmak hiç te sanıldığı kadar zor değil.

Hızlı okuma yazılarına bir seri halinde devam edeceğim. Eğer Hızlı Okumanın gücünden yararlanmak istiyorsan, burayı izlemeye devam et!

Ahmet Aksoy

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Hızlı Okumada Dünya Rekorları

Hızlı Okumada Dünya Rekorları Bu konuda değişik kaynaklarda farklı bilgiler mevcut. Amerikan kaynaklarına göre Sean Adam, dakikada 3850 kelimelik okuma...

Close