?> Hızlı Okuma Semineri - Kişisel Gelişim
Aug 232010
 
2,431 views

Hızlı Okuma Semineri

Hızlı Okuma SemineriEnderun Hayat Akademisi´nin Hızlı Okuma Eğitmeni Sayın Ergül Özkul tarafından düzenlenen iki günlük Hızlı Okuma Semineri bizler için sıcak, öğretici ve coşkulu bir deneyim oldu. Tüm katılımcılar seminer sırasında etkin bir paylaşım sergilediler.

Ergül Hanım, öncelikle okuma ile ilgili doğru bilinen temel yanlışlara dikkatimizi çekti. Bunlardan belki de en önemlisi, okuma hızımızı arttırdıkça okuduklarımızı anlama oranımızın düşeceği yanılgısıydı.

Ergül Hanımın vurguladığı bir diğer çarpıcı gerçek te şu oldu: “Okumanın önündeki en büyük engel, okumanın kendisidir. Hızlı okuyabilmek için, eski okuma alışkanlıklarımızı tamamen terketmemiz gerekir.”

Okuma sırasında gözlerimizin doğrusal olarak değil, sıçramalarla hareket ettiğini öğrendik. Doğru şekilde eğitilmemiş okuyucuların hecelere veya sözcüklere takılarak, sözcükleri içten veya açıkça seslendirerek, zaman zaman geri dönüşler yaparak oyalandığını; düşen ortalama okuma hızı nedeniyle de bütünsel anlamın kavranmasında önemli problemler yaşandığının farkına vardık.

En fazla kullandığımız organlardan olmakla birlikte, göz kaslarımızın da çalıştırılmaya ihtiyacı var. Düzenli, çevik sıçramalar yapmak ve odaklanma alanını mümkün olduğu kadar genişletmek okuma hızımızı arttırmak için ön koşul. Bunlar için özel olarak hazırlanmış alıştırmaların en az 21 gün boyunca ve günde toplam yarım saatin altına düşmeyecek şekilde tekrarlanması gerekiyor.

Alıştırmalar sırasında öncelikle metinlerin görsel olarak algılanması önemli. Anlamsal algılamaların bu hıza yetişmesi, iç seslendirme gibi alışkanlıklar nedeniyle biraz zaman alabilir. Süreç tamamlandığında ise hem okuma, hem de anlama hızımızın genel ortalamanın 3-4 katına çıkması işten bile değil.

Ülkemizde genel okuma hızı ortalama olarak dakikada 200 kelime civarında. Bu hızla 250 sayfalık bir kitabı okumak yaklaşık 5 saatinizi alacaktır. Okuma hızınız dakikada 500 kelimeye ulaştığında ise aynı kitabı sadece 2 saatte okumanız mümkün. Günde sadece bir saatinizi ayırarak her ay 15 kitap okuyabilirsiniz.

Şahsen ben bir ay içinde okuma hızımı dakikada 500´e, 3 ay içinde ise 1000´e çıkarmayı planlıyorum. Bu durumda beni asıl endişelendiren konu, okuyacağım kitapların finansmanını sağlamak…

Bize bu olanağı sağladığı için Ergül Hanıma binlerce teşekkürler…

Ahmet Aksoy

23.08.2010 İstanbul

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.