?> Hızlı Okuma Kimlerin İşine Yarar? - Hızlı Okuma Atölyesi
Dec 092012
 
2,304 views

Hızlı Okuma Kimlerin İşine Yarar?

Hızlı Okuma Kimlerin İşine Yarar?Hızlı Okuma  yürümek, yüzmek, bisiklete binmek gibi öğrenilebilen bir beceridir. Standart eğitim sistemimizin farkında olmaksızın geliştirdiği olumsuz etkilenmeler nedeniyle bu beceriyi etkinleştirmek için sonradan bilinçli bir çaba gerekli olur.

Hızlı Okuma becerisini kazanmak çok zor değildir. Ancak düzenli, disiplinli ve kararlı bir çalışma yapmak gerekir. Bu yüzden kulaktan dolma bilgiyle, ya da sadece bu konuda yazılmış bir kaç kitap okuyarak istenen sonuca ulaşmak mümkün olmaz. Başarı oranınızı yükseltmek için deneyimli bir Hızlı Okuma uzmanının gözetimindeki çalışmalara katılmalısınız.

Hızlı Okuma kimlerin işine yarar?

Zamanının önemli bir bölümünü okumaya ayırması gereken herkesin işine yarar. İşte bazı örnekler:

Öğrenciler:  Hızlı Okumanın yanısıra etkili çalışma, etkili not tutma ve etkili bellek kullanımını da öğrenmeleri gerekir.

Öğretmenler: Bir yandan yeni gelişmeleri takip etmek, bir yandan kendilerini geliştirmek; bir yandan da sınav ve ödevleri etkin bir şekilde değerlendirebilmek için Hızlı Okuma bir zorunluluktur.

Yöneticiler: Eğer bir yöneticiyseniz hem güncel, teknolojik ve siyasal gelişmelerden haberdar olmak, hem de alt kadrolardan gelen raporları zamanında ve doğru şekilde değerlendirebilmek için okuma verimliliğinizi arttırmanız kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Tıp uzmanları: Tıp alanındaki gelişmeler olağanüstü bir hızla büyüyor. Bu bilgi sağanağından korunmanın en etkin yolu, hızlı hareket edebilme becerisini kazanmaktır.

Hukuk uzmanları: Sadece değişmekte olan yasaları ve mevzuatı değil, örnek davaları, dilekçeleri ve yorumları kavrayabilmenin ön koşulu da Hızlı Okuma becerisini kazanmaktan geçiyor.

Yazarlar: Yazmak için, önce okumak gerekiyor. Eğer yeterince hızlı okuyamıyorsanız, olup bitenleri kavramakta zorlanırsınız. Hızlı Okuma sayesinde önünüz açılır, ufkunuz genişler.

Bilişim uzmanları: Teknolojik gelişimin üstel bir hızla arttığını düşünürsek, başka bir söze gerek kalmıyor.

Her tür internet kullanıcısı: Epostalarınıza, sosyal ağ bağlantılarınıza, yeni dünya ile bağlantılarınıza hakim olabilmek için sizler de Hızlı Okuma becerinizi geliştirmek zorundasınız.

Hızlı Okuma sadece daha kısa bir sürede daha fazla bilgiyi gözden geçirmekle sınırlı değildir. Buna ek olarak hem okuduklarınızı, hem de çevrenizi daha hızlı ve seçici olarak algılamanız, okuduklarınızı ve yaşamın kendisini daha  hızlı yorumlamanız ve daha hızlı kararlar verebilmeniz demektir.

Hızlı Okuma kişisel ve çevresel farkındalığınızın artmasıdır.

Ahmet Aksoy

 

  2 Responses to “Hızlı Okuma Kimlerin İşine Yarar?”

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Kazayı Gördüm – EFT – Tepeleme Uygulaması

(Aşağıdaki yazının orijinal haline  http://eft-tepeleme.gamet.com.tr/kazayi-gordum-eft-tepeleme-uygulamasi/   adresinden ulaşabilirsiniz.) 19 Kasım tarihinde yaptığımız Başlangıç Düzeyi Tepeleme Atölyesi sırasında gerçekleştirdiğimiz EFT -...

Close