?> Hızlı Okuma İçin Önce Ayağınızı Frenden Çekin! - Hızlı Okuma Atölyesi
Jan 172013
 
1,847 views

Hızlı Okuma İçin Önce Ayağınızı Frenden Çekin!

Hızlı Okuma İçin Önce Ayağınızı Frenden Çekin!Hızlı Okuma çalışmalarının sağlıklı sonuç verebilmesi için öncelikle, okul sıralarında edindiğimiz eski alışkanlıklardan kurtulmamız gerekiyor. Okuma hızımızı düşüren bu alışkanlıklara “okuma frenleri” diyoruz. Pek çok insan bu konudaki kısıtlayıcı inanç ve alışkanlıklarının farkında bile değil.

Bu inanç ve alışkanlıkları kısaca inceleyelim:

1- Heceleyerek, ya da kelime kelime okuma: Gözümüz, okuma sırasında sıçramalar yaparak ilerler. Yaptığımız sıçramaların her bir hece veya kelimenin üzerinde mutlaka bekleyecek şekilde kısıtlanması, Hızlı Okuma alışkanlığının önündeki en büyük engellerden biridir.

2- Seslendirerek okuma: Okuduğumuz sözcükleri açıkça veya tamamiyle içimizden seslendirmemiz de bizi yavaşlatan önemli frenlerden biridir. Bu durumda dudak, dil ve gırtlak kaslarımızın hareketlerini tamamlamadan bir sonraki göz sıçraması gerçekleşemez. Bu alışkanlık, okuma hızımızı konuşma hızımızla sınırlı hale getirir.

3- Geri Dönüşler ve Takılmalar: Konsantrasyonumuzu kaybettiğimiz, bir şeyleri tam anlayamadığımız gibi gerekçelerle önceki sözcüğe, satırbaşına veya daha önceki satırlara dönüşler yaptığımızda ya da aynı noktada gereğinden fazla oyalandığımızda okuma hızımızda önemli derecede düşmektedir.

4- Amaçsız ve Zorlama Okumalar: İlgi duymadığımız, sadece bazı zorunluluklara uyma nedeniyle yaptığımız okumalar, aslında kafamızda çok farklı düşünceler dolaşmakta olduğu için yavaşlar. Ne okuduğumuzun farkında bile olmayız.

5- Hızlı Okursam Anlayamam Kaygısı: Yanlış, ama bir o kadar da yaygın bir inanç bu. Yapılan araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor. Hızlı okuma, aslında, kavrama ve anlama fonksiyonlarımızı da geliştiriyor. Bu davranış, ayağımızı fren pedalından hiç kaldırmadan araba sürmekten pek farklı değil.

6- Göz Kaslarında Tembellik: Tüm diğer kaslar gibi, göz kaslarımızın da idman yapması gerekiyor. Sağlıklı koşabilmek için nasıl bacak kaslarımızı güçlendirmemiz zorunluysa, göz kaslarımızı da güçlendirmemiz gerekiyor. Okuma sırasında yapılan göz sıçramalarının daha çevik olması okuma performansını olumlu yönde etkiler.

7- Dil Hakimiyetinde Eksiklik: Bilinen sözcük sayısının kısıtlı olması, bilgi ve genel kültür eksikliği hem anlamayı, hem de okuma hızını aşağı çeker.

8- Görme Kalitesindeki Sorunlar: Yorgunluk, göz rahatsızlığı, yetersiz veya fazla ışık, uygun olmayan ortam gibi olumsuz etkenler de okuma hızının düşmesine yol açar.

9- İmgesel Kavrama Eksikliği: Hızlı okumadan sözcükler ve sözcük grupları imgeler halinde algılanır. Bu nedenle gözün odaklandığı imgeleri olabildiğince çabuk kavrayabilmesi önemlidir.

Ahmet Aksoy

 

  One Response to “Hızlı Okuma İçin Önce Ayağınızı Frenden Çekin!”

  1. […] Hızlı Okuma İçin Önce Ayağınızı Frenden Çekin! […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Beşiktaş İsmek Öğrencilerine EFT-Tepeleme Tanıtımı

Geçen yılın son EFT-Tepeleme tanıtım çalışması için 29 Aralık 2012 tarihinde Beşiktaş İsmek Emlak Kursu öğrencileriyle bir araya geldik. Yaklaşık...

Close