?> Higgs Bosonu Bulundu - Vaybe! Neler oluyor!
Jul 042012
 
1,930 views
Peter Higgs

Peter Higgs

Bugün çeşitli kaynaklardan yapılan açıklamalara göre, İsviçre’deki CERN laboratuvarındaki bilim adamları, Higgs Bosonu için öngörülen davranışları gösteren bir atomaltı parçacığın saptandığını duyurdu.

CERN proje yöneticisi profesör Hoorst Vedeveltignnen’e göre “Nasıl ki elektrik yüklerini  tau lepton mekanizması ile açıklıyorsak, Higgs bosonu da çekim mekanizmasını açıklıyor. Bu, heyecan verici bir gelişme. Hala yapılacak çok iş var ama, Standart Model ayaktadır ve iyi durumdadır. ”

Higgs Bosonu’na isim babalığı yapan profesör Higgs’e göre bu gelişmeler sonunda uçan arabalar bir bilim-kurgu imgesi olmaktan kurtulup gündelik yaşamın içine dahil olabilir.

http://www.guardian.co.uk/science/blog/2012/jul/04/higgs-boson-discovered-live-coverage-cernweb sayfasından verilen güncel bilgilerle gün içinde CERN’de yaşananlar canlı olarak aktarılıyor.

Birçok bilim adamı Higgs Bosonunun bulunmasından çok, bulunamaması durumunda çok daha kaygı verici bir belirsizlik ortamının ortaya çıkacağını belirtiyordu.

www.guardian.co.uk tarafından yayınlanan aşağıdaki videoda Higgs Bosonu ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Bonghan Kanalları

EFT, yani Tepeleme, bildiğiniz gibi eski uzak doğu kültürüne dayanıyor. Batının bilimsel yaklaşımı, bu kültüre ait bir çok unsuru peşinen...

Close