?> Haftanın Ödevi - Hızlı Okuma - Hızlı Okuma Atölyesi
Sep 172012
 
2,187 views

Haftanın Ödevi – Hızlı Okuma

Haftanın Ödevi - Hızlı Okuma
Ortalama okuma hızınızı biliyor musunuz?

Ortalama okuma hızı, bir dakika içinde ortalama olarak kaç kelime okuduğumuzu gösterir. Buradaki ortalama sözcüğü önemlidir. Çünkü okuma hızımız, ortam koşulları, yazı konusunun ağırlığı, doküman karakteristikleri gibi pek çok parametreden etkilenir. Bu nedenle de elde edilen değerler yaklaşık değerlerdir.

Okuma hızınızı ölçmek için http://www.gamet.com.tr/ adresine gidip, üst menüden “Okuma Hızınızı Ölçün” menü seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ya da kronometreli bir saat kullanarak veya bir arkadaşınızdan süre tutmasını rica ederek içeriği çok zor veya çok basit olmayan bir yazının bir kısmını tam bir dakika boyunca okuyun. Daha sonra okuduğunuz bölümdeki kelimeleri sayın. Bulduğunuz sayı, ortalama okuma hızınızdır.

Ödev: Bu hafta, okuma hızınızı kolayca arttırabileceğiniz çok basit bir çalışma önereceğim.
İlk başta okuma hızınızı ölçüp bir kenara yazın. Yanına da tarihini düşün.

Çalışma için basit bir öykü kitabı kullanabilirsiniz. Bir çalar saati 5 dakika sonraya kurun ve okumaya başlayın.

Anlayarak okuyun. Gereksiz acelecilik ve atlamalardan kaçının. Rekor kırmanız gerekmiyor ama, normal okuma temponuzun birazcık üzerine çıkmayı hedefleyin. Beş dakika dolduğunda hangi sayfanın hangi sözcüğünde kaldıysanız, orayı işaretleyin ve yanına o günün tarihini ve saatini yazın.

Bu çalışmayı hafta boyunca her gün en az bir kez tekrarlayın.

Her seferinde, kitaba en başından başlayın.

Yaptığınız okumalarda, bir önce okumuş olduğunuzdan daha fazla yer okumanız beklenir. Kendinizi aşırı zorlamaksızın, kendinizle yarışma atmosferinden yararlanabilirsiniz.
Bir hafta tamamlandığında, kendinize hız testini tekrar uygulayın.
Bakalım ortalama okuma hızınız nereden, nereye geliyor!..

Not: Bu şekilde elde edilen okuma hızındaki artış ne yazık ki kalıcı bir özelliğe sahip değildir. Kalıcı şekilde elde edilecek okuma hızı artışları için en az bir ay süreyle bilinçli ve disiplinli bir çalışma yapılması gerekir. Bu çalışmalarda kas eğitimleri, çevresel farkındalık, görüş alanının geliştirilmesi, okuma engellerinin temizlenmesi gibi önemli konular ele alınır.  Hızlı Okuma hem ortalama okuma hızının üzerine çıkış, hem de algılama hızının artışı ile  gerçekleşir.

  One Response to “Haftanın Ödevi – Hızlı Okuma”

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Burnumuz ve Kulaklarımız – Bunları Biliyor muydunuz -8

Burnumuz ve Kulaklarımız Vücudumuzdaki en kısa kaslar ve en küçük kemikler kulaklarımızda bulunur. Her bir kulağımızda 3 kemik vardır. İç...

Close