?> Göz Yanılmaları - Stereogram - Kişisel ve Çevresel Farkındalık
Nov 042012
 
2,903 views

Göz Yanılmaları – Stereogram

(Aşağıdaki yazı Gamet Gelişim Bülteni Sayı-3‘te yayınlanmıştır.)

Göz Yanılmaları - Stereogram

Yukarıdaki görüntüyü farklı uzalıklara odaklanarak incelediğiniz zaman, farklı imgelere ulaşırsınız.

Önceki yıllarda benzer görüntüler 90’lı yıllarda “Şaşı Bak Şaşır” sloganıyla gündelik basınımızın sayfalarında yer almıştı. Farklı görüntülerin üst üste bindirilerek özel yöntemlerle  işlenmesi ile elde edilen bu görüntüler, stereogram olarak adlandırılmaktadır. Göz yanılmaları kavramını kullanan bu teknikle hazırlanmış farklı örneklere internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki resme gözlerinizi şaşılaştırarak   baktığınız halde farklı bir şeyler göremiyorsanız, bir kalemden yararlanabilirsiniz.

Elinize bir kale alın ve uç tarafı yukarıya bakacak şekilde resme paralel olarak tutun. Kalemin ucu göz hizanızda olsun.

Şimdi kalemi burnunuza doğru yaklaştırın ve ucuna odaklanın. Aynı zamanda fondaki resmi de görün.

Kalemi yavaş yavaş resme doğru yaklaştırın. Kalemin ucu resim ile gözlerinizin arasındaki mesafenin ortasına geldiğinde kalemi çekin. Ama, kalem varmış gibi bakmaya devam edin. Bu durumda resmi incelediğinizde, farklı ayrıntıların görülür hale geldiğini farkedeceksiniz.
Birazcık çalışmayla bakışlarınızı resim düzleminin ön veya arkasına odakladığınızda ilginç görüntüler yakalayabilirsiniz. Bunu yaparken gözlerinizi fazla yormayın.

Ahmet Aksoy

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Farkındalık Ödevi – Kimler Gülümsüyor?

(Aşağıdaki yazı Gamet Gelişim Bülteni Sayı-3'te yayınlanmıştır.) Bu hafta çevremizdeki insanları gözleyeceğiz. Özellikle de gülümseyen insanları...  İsteyenler bu gözlemlerini sayısallaştırabilir....

Close