?> Göz Sağlığınız İçin Önemli 7 Çift Sihirli Nokta - Kişisel Gelişim
Aug 312013
 
1,884 views

Göz Sağlığınız İçin Önemli 7 Çift Sihirli Nokta

Gözleriniz, sahip olduğunuz çok değerli ve hassas organlardır. Bu organlar, hem hassastır, hem de oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.

Eski Çin tıbbı, göz sağlığına özel bir önem vermiştir. Çinlilere göre karaciğer ve böbreklerin zayıflığı, göz sorunlarına ve görüş kalitesinin azalmasına neden olur. Bu organların yanısıra, dalak sağlığının bozulması, gözlerde katarakt gibi sorunların gelişmesine yol açar.

Bu nedenle, karaciğer meridyeni üzerindeki akupunktur uygulamaları, göz sağlığı açısından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Akupunktur noktalarına parmak uçlarıyla basınç uygulayarak yapılan akupressur uygulaması da, benzer sonuçlar verir. Bir tür masaj uygulaması olan Akupressur tekniği ne yazık ki yeterince tanınmamaktadır.

Bu yazımızda, göz sağlığınız açısından özel öneme sahip ve göz çevrenizde yer alan bazı basınç noktalarını ele alacağız.

Göz için akupressur noktaları

Göz için akupressur noktaları

Bu noktalara doğrudan veya küçük dairesel hareketlerle uygulanan basınç her nokta için 10-15 saniye sürmelidir. Bu 7 çift noktaya yapılan basınç uygulaması toplam 2 dakikanızı alır. Uygulanan basınç hissedilmeli, ancak canınızı gereksiz yere yakacak şekilde abartılmamalıdır.

Belirtilen noktalara basınç uygulandığında hissedilen acı, bağlantılılı enerji kanalındaki blokajların ve ilgili organdaki sorunların varlığını kanıtlar. Bu uygulamaları gün içinde istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. (Basınç bölgesindeki deride hasara neden olmamak için uygulamalar arasına yaklaşık yarım saatlik aralar koymanız yerinde olur.)

Noktalarla ilgili temel bilgileri özetleyelim:
1- JingMing – BL1 (Bladder – Mesane Meridyeni başlangıç noktası)
2- Zanzhu – BL2 (Bladder – Mesane Meridyeni ikinci nokta)
3- Yuyao – Kaşın ortasındaki nokta
4- Sizhukong – TB23 (Triple Burner – Üçlü Isıtıcı meridyeni yirmi üçüncü nokta)
5- Tongzilao – GB1 (Gall Bladder – Safra Kesesi Meridyeni başlangıç noktası)
6- Qiuhou – ST1 ile GB1 noktalarının arası
7- Chengqi – ST1 (Stomach – Mide meridyeni başlangıç noktası)

Uygulama noktalarına yukarıdaki sırayla basınç uygulanmalıdır: BL1, BL2, YUYAO, TB23, GB1, QIUHOU, ST1.

Tek tek basınç noktalarıyla uğraşmak istemezseniz, göz altındaki ST1 mide noktasından başlayarak ve belirttiğimiz tüm noktaları birleştiren oval bir hareketle masaj yapabilirsiniz.

Uygulamayı, her iki gözünüze de aynı anda ve aynı biçimde yapın.

Gözleriniz, dış dünyaya açılan pencerelerdir. Onlara özen gösterin.

Ahmet Aksoy
(1270 kez okundu)

  One Response to “Göz Sağlığınız İçin Önemli 7 Çift Sihirli Nokta”

  1. […] alıştırmaları, Göz Sağlığınız İçin Önemli 7 Çift Sihirli Nokta başlıklı yazımızda ayrıntılarını verdiğimiz basınç noktalarına masaj uygulayarak […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Hızlı Okumada Zaferin 5 Kriteri

Hızlı Okumada Zaferin 5 Kriteri Aşağıdaki yazı, 19 Ağustos günü başlattığımız "40 saatlik Hızlı Okuma ve Etkin Öğrenme" atölyesinde işlediğimiz...

Close