?> Göz Alıştırmaları İçin Ücretsiz Program - Etrain - Anlayarak Hızlı Okuma Atölyesi
Oct 292011
 
5,904 views

Göz Alıştırmaları İçin Ücretsiz Program – Etrain

Etrain Göz Alıştırmaları Programı

Etrain Göz Alıştırmaları Programı

Hızlı okuma için olduğu kadar, Sağlıklı Yaşam Kalitesi açısından da gözlerimiz büyük önem taşıyor.

Bu amaçla kendi yazdığım ve yararlandığım bir programcığı ücretsiz olarak kullanımınıza sunuyorum. Programı Türkçe veya İngilizce olarak kullanabilirsiniz. Etrain isimli bu küçük programcık, göz sağlığına önem veren herkes tarafından kullanılabilir. Hızlı okuma çalışmaları için de yararlıdır.

Etrain programı 3 ana bölümden oluşuyor:

1- Uzak-Yakın modülü: İstenen zaman aralığında ekrana peşpeşe yakın ve uzak görüntüler getiriliyor. Saptanan zaman aralığında bu eylem devam ediyor. Burada yapılması gereken şey ekrana gelen görüntülerden birindeki herhangi bir noktayı seçmek ve diğer resimdeki aynı noktaya odaklanmak. Gözleriniz yakın görüntüde yakına, uzak görüntüde ise uzağa odaklanacaktır.İlk başlarda çok yorucu bir çalışma olabilir. Bu nedenle çalışma süresini zorlanmayacağınız bir değere ayarlayın. (1-2 dakika)

2- Kelebek Modülü: Bildiğiniz gibi görme eylemi sıçramalar halinde gerçekleşir. Zamanla göz sıçrama mesafeleri belli bir aralığa oturur. Bu durum ise göz kaslarında tembelliğe yol açar. Kelebek modülü, sıçrama aralıklarını ve sıçrama süresini ayarlayabildiğimiz bir modüldür. Bu değerlerle oynayarak, gözlerimizin kısa ve uzun aralıklarla sıçramasını sağlayabilir, göz kaslarımızdaki kısıtlı bir aralıkta hareket etme eğilimini kırabiliriz. Yapılacak şey, modülü çalıştırdıktan sonra ekrandaki kelebeği izlemektir. Hem kısa, hem de uzun aralıklarla çalışarak göz kaslarınızı geliştirebilirsiniz. (Benzer bir çalışmayı program kullanmadan yapmak isterseniz, hafif esintili bir günde bol yapraklı bir ağacın yapraklarını, ya da eğer deniz kenarındaysanız, dalgaları izleyerek yapabilirsiniz. ) Küçük sıçramalar, gözlerinizde dinlendirici bir etki yaratacaktır.

3- İnci kolye modülü: Bu modülde peşpeşe belli aralıklarla dizilmiş oval çiftler bulunmaktadır. Sol üst köşedeki çiftten başlayarak gözlerimizi şaşılaştırıp (asıl görüntünün yaklaşık 15 cm ön veya arka tarafa odaklanarak) ikili görüntüyü üçlü hale getirmemiz gerekiyor. Oluşan üçüncü oval görüntü, odaklamayı asıl görüntüden yakına veya uzağa yapmamıza bağlı olarak diğer ikisinden daha yukarıda veya daha aşağıda görünür. Bu üçlü görüntüyü bozmadan tüm diziyi sol üstten başlayarak en sağdaki uca kadar sürdürmeliyiz. İlk başlarda bunu başarmak hiç te kolay olmayacaktır. Yine de ısrar edin. Göz kaslarınızın daha esnek ve daha çevik bir hale geldiğini kısa sürede farkedeceksiniz. (Özel not: Bu modülden yararlanmak için sabırlı ve sistematik bir çalışma sürdürmeniz gerekir. Diğer modüllerin aksine, bu modülde gözlerinizi ve  beyninizi tamamen yeni bir algılama yöntemi için yeniden programlıyorsunuz. Ancak bu çalışma, presbiyopi açısından özel bir önem taşıyor.)

Programcık, göz sağlığı ile ilgili deneysel çalışmalarımıza dayanıyor. Kişisel olarak presbiyopi -yaş nedeniyle yakın görmenin bozulması- nedeniyle başladığım araştırma sonuçlarını yorumlayarak kendime uyguladım. 58 yaşındayım ve şimdi gözlüksüz okuyabiliyorum. Göz kaslarımı aktif bir şekilde çalıştırmaya başlamadan önce, yakın gözlüklerimi yanımdan eksik etmemeye başlamıştım. Oysa şimdi ne uzak, ne de yakın gözlüklerine ihtiyaç duyuyorum.

Bu programı mümkünse her gün yaklaşık 10 dakika süreyle kullanabilirsiniz. Bu çalışmayı günlük yürüyüş alıştırmalarına benzetebilirsiniz. Göz kaslarınızın yeni -yapay- çevresel koşullarda artık fazla ihtiyaç duymadığı hareketleri yapabilmesi önemli. Gerekli uyaranları alamayan kas ve sinir gruplarıyla bağlantılı beyin hücrelerinizi korumanın -ve geliştirmenin- en etkili yöntemlerinden biri bu.

Etrain programcığını (programın ismi, EyeTraining – Göz Alıştırma sözcüklerinden türetildi.) hiç bir garanti iddiasında bulunmadan sunuyoruz. Kullanmak istiyorsanız olumlu veya olumsuz her türlü sonucun sorumluluğu size ait olacaktır. Programımızı kullanmadan önce mutlaka göz doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Kurulumu ve kullanımı çok kolay olan bu programcığı indirebilmek için aşağıdaki linki tıklayın:

Etrain.exe – Göz Alıştırma Programı

Ahmet Aksoy

  3 Responses to “Göz Alıştırmaları İçin Ücretsiz Program – Etrain”

  1. […] basit ve işlevsel olmasına gayret ettim. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye bu adresten: Göz Alıştırmaları İçin Ücretsiz Program – Etrain ulaşabilirsiniz. Programı ücresiz olarak indirmek için: Etrain.exe – Göz Alıştırma […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Okuma Hızınızı Ölçün

Üniversite öğrencilerinin ortalama okuma hızı dakikada 200 kelime civarında. Eğitim seviyesi düştükçe ve yaş ilerledikçe bu hız azalıyor. Ortalama okuma...

Close