?> Gerilla Bahçeciliği - Kişisel Gelişim
Jun 172014
 
2,405 views

Gerilla Bahçeciliği

Daha önce de çocuklar laf arasında “Gerilla Bahçeciliği” diye bir kavramdan bahsetmişlerdi.

İnterneti  araştırdığımda, Gerilla Bahçeciliğinin, beklediğimden çok daha yaygın bir konu olduğunu gördüm. Dünyanın pek çok yöresinde insanlar bu işi uzun zamandır yapıyorlarmış. Yaptıkları şey, planlı bir şekilde kullanılmayan alanlarda, ağaç diplerinde, terk edilmiş arazilerde, yol kenarlarında, kaldırım taşlarının boşluklarında, hatta asfalt çatlaklarında bitkilere yaşam alanı oluşturmak.

Gerilla olduklarına göre, kendi çaplarında silahları da olmalı elbet . İşte bu amaçla tohum bombaları geliştirmişler.

Tohum bombası nasıl yapılır?

Elinizdeki bitki tohumlarını hazırladığınız çamurun içine koyup iyice karıştırıyorsunuz. Sonra bu çamurdan küçük parçalar ayırıp avucunuzda minik küreler oluşturuyorsunuz. Çapları 1,5-2 cm kadar olan bu kürecikleri kuruttuğunuzda, tohum bombalarınız hazır hale geliyor. Sonra bu tohum bombalarını parklarda, bahçelerde, yol kenarlarında, ağaç diplerinde, refüjlerde, toprak olan ve bitkilerin üreyebileceği bölgelere fırlatıp atıyorsunuz. Geri kalanını doğanın kendisi tamamlıyor.

gerilla bahçeciliği tohum bombası

Wikihow sitesinde “Gerilla Bahçeciliği” yapmak, 8 adımlık bir eylem olarak tarif edilmiş:
1- Bahçe olarak kullanmak istediğiniz yeri seçin. Büyük bir alana ihtiyacınız yok. Eğer böyle bir yer bulamazsanız, orayı birazcık toprak taşıyarak kendiniz bile yaratabilirsiniz.
2- Bahçenizin toprak yapısını belirleyin: kumlu, killi, taşlı. Gerekiyorsa çöpleri ve yabani otları temizleyin.
3- Bahçenizin toprak tipine uygun bitkileri seçin. Bu aşama kritiktir. Toprak tipi ile bitki arasında gereken uyumu sağlayamazsanız başarı elde etmeniz mümkün olmayabilir.
4- İlk çalışmanızı planlayın. Tarihi ve saati, size kimler eşlik edecek, gerekli olan alet-edevat, bitki fideleri, su, gübre… Bütün bunları işe girişmeden önce düzgün bir şekilde saptayın.
5- Malzemelerinizi toparlayın: bitkiler, araçlar, su, gübre, çöp torbaları, ulaşım, uyarı levhaları.
6- Bahçenizde çalışmaya başlayın. Zararlı otları, çöpleri, gereksiz nesneleri temizleyin. Toprağı dikime uygun hale getirin. Toprağı kazıp havalanmasını sağlayın. Bitkilerinizi dikip, sulayın. Terketmeden önce bahçenizi dikkatle temizleyin. Orayı bakımlı bir şekilde bırakın.
7- Sadece bitkileri ekmekle yetinmeyin, belli aralıklarla bahçenize dönüp gerekli bakımları yapın. Su takviyesi, zararlı otların temizliği gibi işlemleri aksatmadan uygulayın.
8- Yaptığınız işi arkadaşlarınıza, etki çevrenize duyurun. Başkalarını da bu tür çalışmalar yapmaya teşvik edin. Dünyamıza sahip çıkın, çevremizi korumada kendi çapınızda sorumluluk yüklenin.

Remnants spotted of a curious hanging bottle guerrilla garden outside East Finchley tube

Remnants spotted of a curious hanging bottle guerrilla garden outside East Finchley tube

Bu tür çalışmalar pek çoğumuz için çocukça, işe yaramaz, anlamsız şeyler olarak görünebilir. Ancak, şunu unutmayın: çevrenize emek verirseniz, onu sahiplenmeniz ve onu korumanız daha kolay hale gelir. Çevresel sorumluluğunuzu farketmeniz kolaylaşır.

Quarto Inferiore, Italy

Quarto Inferiore, Italy

Gerilla Bahçeciliği, şehirlerin betonlaşmasına karşı etkin ve yapıcı bir tepkidir.

Eğer yaşınız veya yaşam tarzınız gerilla bahçeciliğine uygun değilse, kendi bahçenizi balkonunuzdaki saksılarda kurabilirsiniz. Bunun, doğaya borcunuz olduğunu unutmayın!

ahmet aksoy

Kaynaklar:
http://www.guerrillagardening.org/
http://www.wikihow.com/Start-Guerrilla-Gardening
https://www.facebook.com/guerrillagardening
http://www.laguerrillagardening.org/
http://www.greenguerillas.org/

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Hipnotik Dil Kalıpları – 18

Hipnotik Dil Kalıpları – 18 Hipnotik Dil Kalıbı 18. A person may not know if _______________. Biri ____________ bilmeyebilir. For...

Close