?> Farkındalık Ödevi - 2 - Kişisel ve Çevresel Farkındalık
Nov 032012
 
2,367 views

(Aşağıdaki yazı Gamet Gelişim Bülteni Sayı-3‘te yayınlanmıştır.)

Gülümse

Bu hafta çevremizdeki insanları gözleyeceğiz. Özellikle de gülümseyen insanları…

 İsteyenler bu gözlemlerini sayısallaştırabilir. Örneğin, “Bugün gördüğüm gülümseyen insan sayısı şu kadar” diyebilirsiniz. Ayrıntıları sevenler daha ayrıntılı formüllerden yararlanabilir ve günün sonunda: “Bugün gördüğüm x farklı kişiden sadece y kadarı gülümsüyordu.” diyebilirler.

Gözlediğimiz kişilerin kimler olduğu, yaşları, cinsiyetleri, giyim-kuşamları, eğitim durumları vb hiç önemli değil. Dikkat etmemiz gereken tek ayrıntı, o kişinin yüz ifadesi.

Gülümsüyormu? Gülümsemiyor mu?

Eğer bir kişiyi gün içerisinde birden fazla kez görüyorsak ve onu gördüğümüz anların herhangi birinde gülümsediğini farkedersek, onu da gülümseyen insanlar grubuna alabiliriz. Bir kez gülümsemiş, diğerlerinde somurtmuş olabilir. Bir kereliğine, hatta kısacık gülümsemiş bile olsa, bizim için yeterlidir. Eğer sayıya vuruyorsak, kaç kez görmüş olursak olalım, o sadece bir kişidir.

Çevremizdeki insanlar, evdekiler, sokaktakiler, iş yerindekiler…

 Hepsini sayın!

 Eğer farklı kişileri görebilme olanağınız kısıtlıysa kendinizi veya seçtiğiniz tek bir kişiyi gözlemleyebilirsiniz. Bu kez kaç kişinin gülümsediğini değil, o kişinin o gün kaç kez gülümsediğini sayın.

 Ola ki gülümseyen insanların kaynaştığı bir ortamda yaşıyorsunuz; bu durumda gülümseme yerine kahkahaları saymanız daha doğru olur.

 Önemli olan farkına varmamız!..

Ahmet Aksoy


 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Algıda Seçicilik (Yanıt)

  Daha önce yayınladığımız Algıda Seçicilik başlıklı yazımızda verdiğimiz resmin ergen ve ergen olmayan kişiler tarafından farklı algılandığını belirtmiştik. Bazı...

Close