?> Çakıl Taşları - Gamet Gelişim Atölyesi
Sep 202012
 
3,675 views

Çakıl Taşları

Kişisel Gelişim öğretmeni, “Yaşamdaki Öncelikler” konulu derse elinde birkaç torbayla gelir. Önce torbalardan birini açıp içinden büyük cam bir kavanoz çıkarır. Sonra da diğer bir torbadan birkaç tane iri çakıl taşını alıp dikkatle kavanozun içine yerleştirir. İşini bitirince öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar.

Öğrenciler hep bir ağızdan kavanozun dolduğunu söyler.

Bunun üzerine öğretmen bir başka torbayı açar ve içindeki küçük çakıl taşlarını dikkatle kavanoza döker. Arada bir kavanozu sallar. Böylece küçük çakıl taşları kayarak, büyük taşların aralarındaki boşlukları iyice doldurur.

Öğretmen, öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sorar, onlar da ‘evet’ doldu derler.
Öğretmen bu kez masanın üzerindeki diğer torbayı eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker. Kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur. Öğretmen sorusunu yinerler ve öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar.

Bu kez öğrenciler beklenen yanıtı tahmin edip koro halinde ‘hayır dolmadı’ derler.

“Aferin, öğreniyorsunuz!..” diyen öğretmen, son torbadan bir su şişesi çıkarıp kavanozu suyla doldurur.

Sonra öğrencilere döner:

“Bu gördüklerinizden nasıl bir yaşam dersi çıkarırsınız?”

Öğrencilerden biri hemen atılır: “Günlük iş programımız ne kadar dolu görünse de, yeni işler için her zaman yer bulmak mümkündür.”
“Fena değil…” der öğretmen. “Başka?…”

Merakla dolu sessizlik iyice uzayınca öğretmen sözüne devam eder:
“Arkadaşlar” der, “yaşamınızdaki öncelikleri iyi belirlemelisiniz. Kavanoza önce büyük parçaları koymazsanız, sonradan onları koyacak yer bulamazsınız. Büyük parçalar yaşamınızdaki önemli şeylerdir. Örneğin aileniz, çocuklarınız, sağlığınız, yakın arkadaşlarınız… Küçük çakıllar, sizin için önemi daha az olan şeylerdir; yani eviniz, işiniz, arabanız, vs. Kumlar ise çok daha önemsiz konulara karşılık gelir. Bu küçük çakıl ve kumları kaybetmek yaşamınızın asıl önemli kısmını etkilemez.

Oysa yaşamınızdaki önceliği büyük parçalara vermez, kavanozunuzu daha az öneme sahip kum ve küçük çakıllarla doldurursanız, sonradan asıl önemli parçalar için kavanozda koyacak yer kalmadığını görürsünüz!

Zaman ve enerjinizi ufak tefek şeyler için harcar, gereksiz yere tüketirseniz, önemli şeyler için ayıracak zamanınız kalmayacaktır…verin.Çocuklarınızla oynayın. Sağlığınıza dikkat edin. Eşinizle, dostlarınızla yemeğe çıkın.  Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Yani kavanoza öncelikle büyük sonra da küçük çakıl taşlarını  yerleştirin. Öncelikleri sıralamayı iyi bilin. Gerisi zaten kumdur!”

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Tuvalet Temizleyicisi – Kendine Güven

Tuvalet Temizleyicisi Bir adam büyük bir şirkete iş başvurusu için gidiyor. Girmek istediği iş tuvalet temizleyiciliği. İnsan Kaynakları Yetkilisi ile...

Close