?> Başarı, Sabır Ve Emek İster - 3 - Gamet Gelişim Atölyesi
Nov 042012
 
3,099 views

Başarı Sabır Ve Emek İster – 3

(Aşağıdaki yazı Gamet Gelişim Bülteni Sayı-3‘te yayınlanmıştır.)

  • charlie-chaplinCharlie Chaplin’in oyunları ilk başlarda Holywood ileri gelenleri tarafından, aşırı duygusuz oldukları için satışa uygun olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti.
  • Ünlü basketbolcu Michael Jordan lisedeki basketbol takımından “yeteneksiz olduğu” gerekçesiyle çıkarılmıştı. Ama o vazgeçmedi. Kendi ifadesiyle, meşhur olduktan sonra bile 9 binden fazla atış kaçırdı, 300’den fazla oyun kaybetti ve 26 kez oyun sayısını atamadı.
  • Milton Hershey’in çikolata şirketi ancak üçüncü denemesinde başarıya ulaştı. İlk iki şirketi battı.
  • Müzik öğretmeni Ludwig von Bethooven için “besteci olarak ümitsiz” demişti. Üstelik daha sonra işitme yeteneğini tamamiyle kaybettiği halde ölümsüz bestelerini yaratmaya devam etti.
  • Ray Kroc, McDonald firmasını ilk kurucularından satın almak için gereken tüm parayı borç olarak bulduğunda, 57 yaşındaydı ve süt mayalama makinaları pazarlamaya çalışan bir satıcıydı.
  • Akio Morita’nın adını duymamış olabilirsiniz. Onun ilk ürünü, bir pirinç pişiriciydi ve genellikle pirinçleri pişirmekten daha çok yakıyordu. Bu üründen ancak 100 tane satabildi. Bu durum Morita ve iş ortaklarına engel olamadı ve milyarlarca dolar değerinde bir kurum yarattılar. Bu firma şimdi Sony olarak tanınıyor.
  • Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilmeden önce iş hayatında 3 kez başarısız olmuş, seçim kampanyalarının da yedi tanesini kaybetmişti.
  • Microsoft’un kurucusu Bill Gates Harvard Üniversitesini yarıda bırakmıştı. Paul Allen ile birlikte kurdukları ilk iş Traf-O-Data ise tam bir felaketti.
  • Orville ve Wilbur Wright kardeşler: Wright kardeşler, bir bisiklet firması kurmadan önce uzun süre ailevi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmışlardı. Ama yılmadan çalıştılar. Sayısız başarısız deneme ve yıllarca süren ağır çalışmaların sonunda havaya yükselen ve orada kalmayı başarabilen ilk uçak prototipini geliştiren kişiler olarak tarihe geçtiler.
  • Vincent Van Gogh: Yaşamı boyunca sadece tek bir tablo satabildi. Alan da çok küçük bir ödeme yapan yakın bir arkadaşıydı. Açlıkla mücadele ederek yarattığı 800 civarındaki bilinen eseri şimdi yüzlerce milyon dolarlık bir değere sahip.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Göz Yanılmaları – Stereogram

Göz Yanılmaları - Stereogram (Aşağıdaki yazı Gamet Gelişim Bülteni Sayı-3'te yayınlanmıştır.) Yukarıdaki görüntüyü farklı uzalıklara odaklanarak incelediğiniz zaman, farklı imgelere ulaşırsınız. Önceki...

Close