?> 40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı? (2) - Hızlı Okuma Atölyesi
Jul 062012
 
2,758 views

40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı? (2)

40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı? (2)Yazımızın birinci bölümünde presbiyopi probleminin asıl  nedenlerini ve doğal yöntemlerle bundan kurtulmanın mümkün olacağını belirtmiş ve bu amaçla kullanabileceğiniz basit alıştırmalar vermiştik. Bu yazımızda ise bazı kişisel sorgulamaları ve çözüme yönelik Tepeleme yöntemlerini ele alacağız.

Stres, daha önce de belirttiğimiz gibi, kaslarımızın istem dışı davranışları nedeniyle göz gibi hassas organlar üzerinde önemli sorunlar yaratır. Dolayısıyla bu tür sorunlardan doğal yollarla kurtulabilmek için, istemsiz kas davranışlarını oluşturan etkenleri çözmek gerekir. Tepeleme (EFT) bu amaçla kullanabileceğimiz en etkin yöntemlerden biridir.

Eğer gözlük kullanıyor ve bundan kurtulmak istiyorsanız, bunu projelendirin.

İlk olarak,  bu amaçla kullanacağınız bir defter edinin. Göz sağlığınız ve gözlük kullanımınızla ilgili düşüncelerinizi, anılarınızı, duygularınızı, sizi endişelendiren şeyleri buraya yazın. Yazılarınız çok iç içe olmasın. Gerektiğinde eklentiler ve  düzeltmeler yapma şansınız bulunsun.  Bu defteri sık sık gözden geçirin ve güncelleyin. Yazdıklarınızın yanına tarih düşmeyi de ihmal etmeyin.

Bu defterin baş tarafına şu soruları ve bu sorulara vereceğiniz yanıtları yazabilirsiniz:

 • Göz sorunların ne zaman başladı?
 • Gözlük takmaya başlamanın sebebi neydi?
 • Gözlük takmaya başlamadan kısa bir  süre önce seni derinden etkileyen olumsuz bir olay yaşadın mı?
 • Doktorun/doktorların göz sağlığın hakkında neler dedi?
 • Ailen ve arkadaşların bu konuda neler düşünüyor, neler söylüyorlar?
 • Okul öğretmenlerinin bu konudaki düşünce ve yaklaşımları ne oldu?
 • Ailende benzer sorunları yaşayan başkaları da var mı?
 • Gözlerinin daha kötü veya daha iyi olduğu belli zamanlar oluyor mu?
 • Göz sorunun nedeniyle yapmak isteyip te yapamadığın şeyler var mı?
 • Göz sorunun nedeniyle yapmaktan kurtulduğun şeyler var mı?
 • Gözlük taktığında kendini nasıl hissediyorsun?
 • Gözlük kullanmayı bırakırsan kendini nasıl hissedeceksin?
 • Göz sorunun sana birini veya birilerini hatırlatıyor mu?
 • Hayata olumsuz tarafından mı bakıyorsun?
 • Geçmişinde suçluluk veya utanç duyduğun olaylar var mı?
 • Anılarında korku ve endişe yaratan görüntüler var mı?
 • Kendini beceriksiz, yetersiz veya değersiz mi buluyorsun?
 • Yaşlanmak seni endişelendiriyor veya korkutuyor mu?

Bu soruları ve yanıtlarınızı istediğiniz gibi çoğaltabilir, çeşitlendirebilirsiniz. Bu kişisel sorgulama  sırasında kendinizi bu konuda daha yakından tanıma fırsatınız olur.

Yanıtını aradığınız asıl soru şudur: “Gözlük kullanmak beni rahatsız ediyor mu?

Eğer gözlük kullanmak sizin için önemli bir sorun oluşturmuyorsa, yazının devamını okumanıza gerek yoktur.

Devam ettiğinize göre, gözlük kullanmak sizi pek fazla hoşnut etmiyor demektir.

İlk yazımızda verdiğimiz basit kas alıştırmalarını aksatmadan sürdürün. Bu alıştırmaları kendiniz için veya başkaları için risk yaratmayan her ortamda yapabilirsiniz.

Tepeleme uygulamaları için de aynı kural geçerlidir. Ne kendinizi, ne de başkalarını riske sokmayın!

Önce bir Klasik Uygulama örneği verelim: (Tepeleme – EFT uygulamalarını bildiğinizi varsayıyorum. Eğer bu yöntemi yeterince tanımıyor ve onun hakkında bilgi almak istiyorsanız eft.axtelsoft.com adresindeki web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.) Bu proje sırasında, zorunlu olmadığınız zamanlarda gözlük kullanmayın. Göz kaslarınızın ve beyninizin doğal koşulları yaşamasına izin verin. Elbette bunu  hem kendiniz, hem de başkaları için güvenli ortamlarda uygulayın.

Kurgu cümlesi: Gözlerim yeterince net görmese de kendimi seviyor ve olduğum gibi kabul ediyorum.

Hatırlatıcı: Net görmese de.

Değerlendirme: Gözlerinin net görmemesinden duyduğun sıkıntıyı 0-10 arasında derecelendir. 10, dayanılamayacak kadar büyük bir sıkıntıyı ifade etsin.  Mümkünse, bu sıkıntının vücudunun neresinde odaklandığını da  belirle.

Kurgu: Karate noktasına sürekli vururken Kurgu Cümlesini 3 kez tekrarla

Vuruşlar:  Her noktada vuruş yaparken Hatırlatıcıyı tekrarla.

Kaş başlangıcı – Göz Ucu – Göz altı – Burun – Çene – Köprücük kemiği – Koltuk altı – Göğüs noktası- Baş parmak – İşaret parmağı – Orta parmak – Serçe parmak

Gamut işlemi: Gamut noktasına sürekli vururken Gözlerini kapa – Gözlerini aç – Sol aşağı bak – Sağ aşağı bak – Gözlerini saat yönünde çevir – Gözlerini ters saat yönünde çevir – Müzik mırıldan – Hızlıca say: 1, 2, 3, 4, 5 – Tekrar müzik mırıldan.

Tekrar Vuruşlar:  Her noktada vuruş yaparken Hatırlatıcıyı tekrarla.

Kaş başlangıcı – Göz Ucu – Göz altı – Burun – Çene – Köprücük kemiği – Koltuk altı – Göğüs noktası- Baş parmak – İşaret parmağı – Orta parmak – Serçe parmak

Tekrar Gamut işlemi: Gamut noktasına sürekli vururken Gözlerini kapa – Gözlerini aç – Sağ aşağı bak – Sol aşağı bak – Gözlerini saat yönünde çevir – Gözlerini ters saat yönünde çevir – Müzik mırıldan – Hızlıca say: 1, 2, 3, 4, 5 – Tekrar müzik mırıldan.

Derin bir nefes al. Bir kaç saniye tut ve sonra sesli bir şekilde hızla boşalt.

Tekrar Değerlendirme: Gözlerini kapat ve net görememenin verdiği sıkıntıyı ve odaklandığı yeri değerlendir. Yeri değişti mi? Şiddeti şimdi kaç?

Eğer sıkıntı şiddeti 3’ün altına düştüyse, oturumu sonlandırabiliriz. Eğer 3 veya daha üzerindeyse, değerlendirme aşamasına dönüp tüm işlemleri tekrarlamamız gerekir.

Eğer uygulama sırasında sıkıntının şiddeti belli bir yere takılmış ve bir türlü azalmıyorsa, Tepeleme yaptığımız yeri değiştirerek uygulamayı sürdürebiliriz. Yine de azalmıyorsa, bir kaç saat ara verebilir veya uygulamayı bir başka güne aktarabiliriz.

Tepeleme uygulamasına başlamadan önce mutlaka su için. Uygulama sırasında da yanınızda bir bardak su bulunsun. Eğer vücudunuz susuz durumdaysa, Tepeleme uygulaması verimli olamayabilir. Ayrıca uygulama sırasında vücudunuzun terleme, üşüme, sıcak basması, uyuşukluk, gülme, ağlama, uyku, gaz çıkarma, susama gibi belirtiler verip vermediğine dikkat edin. Saydığımız belirtiler doğal ve olumludur. Etkilendiğiniziı gösterir.  Sıkıntı şiddeti değişmiyor ve saydığımız belirtilerden hiçbiri görülmüyorsa, oturumu ertelemek daha doğru olacaktır.

Aşağıdaki kurgu cümlesi ve hatırlatıcıları kullanarak ta uygulamalar yapın. Kendi iç sorgulamanızdan elde ettiğiniz bilgilere uygun kurgu cümleleri ve hatırlatıcıları da kullanabilirsiniz. Yaptıklarınızı ve sonuçlarını defterinize işlemeyi unutmayın.

Kurgu cümlesi: Gözlerim yeterince dayanıklı olmasa da kendimi seviyor ve olduğum gibi kabul ediyorum.

Hatırlatıcı: Dayanıklı olmasa da.

Kurgu cümlesi: Gözlerim yaşlanınca gücünü koruyamasa da kendimi seviyor ve olduğum gibi kabul ediyorum.

Hatırlatıcı: Gücünü koruyamasa da.

Kurgu cümlesi: Göz kaslarım yeterince rahat olmasa da kendimi seviyor ve olduğum gibi kabul ediyorum.

Hatırlatıcı: Rahat olmasa da.

Kurgu cümlesi: Gözlerim bilgisayara uzun süre bakamasa da kendimi seviyor ve olduğum gibi kabul ediyorum.

Hatırlatıcı: Uzun süre bakamasa da.

Kurgu cümlesi: Gözlerim televizyona uzun süre bakamasa da kendimi seviyor ve olduğum gibi kabul ediyorum.

Hatırlatıcı: Uzun süre bakamasa da.

Kurgu cümlesi: Uzun süre kitap okuyamasam da kendimi seviyor ve olduğum gibi kabul ediyorum.

Hatırlatıcı: Uzun süre okuyamasam da.

Tepeleme, pek çok uygulamada hemen sonuç verir. Ancak davranış değişikliklerinin genellikle en az 21 günlük bir süreye ihtiyaç duyduğunu da unutmayalım. Günde sadece 5-10 dakikanızı Tepeleme çalışmasına ayırmanız yeterlidir.  Ne kadar sürdürmeniz gerektiğine, sonuçlara bakarak siz kendiniz karar vereceksiniz.

Bir sonraki yazımızda Temporal Tepeleme yöntemini ele alacağız.

Ahmet Aksoy

Yazının birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

  4 Responses to “40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı? (2)”

 1. […] Ayrıca EFT – Tepeleme yönteminden bu konuda nasıl yararlanabileceğinizi anlatan diğer yazım da şurada: 40 Yaşından Sonra Presbiyopi Kaçınılmaz mı?(2). […]

 2. […] Ayrıca EFT – Tepeleme yönteminden bu konuda nasıl yararlanabileceğinizi anlatan diğer yazım da şurada: 40 Yaşından Sonra Presbiyopi Kaçınılmaz mı?(2). […]

 3. Frankly I think that’s absulotely good stuff.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Higgs Bosonu Bulundu

Bugün çeşitli kaynaklardan yapılan açıklamalara göre, İsviçre'deki CERN laboratuvarındaki bilim adamları, Higgs Bosonu için öngörülen davranışları gösteren bir atomaltı parçacığın...

Close