?> 40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı? - Hızlı Okuma Atölyesi
Jun 152012
 
3,273 views

40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı? (1)

40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı?Kırk yaşını aşan insanların çoğu otomatik olarak yakına odaklanmada zorlanma moduna geçer. Artık gözleri yaşlanmıştır, yorulmuştur. Göz merceği hızla esnekliğini yitirmektedir. Presbiyopi başlamıştır. Bu nedenle artık dış desteğe ihtiyaç kaçınılmaz hale gelmiştir.

Sonuç? Gelsin gözlükler… Gelsin lensler… Belki de operasyon?..

Yaşlanma nedeniyle yakına odaklanma sorunu “presbiyopi” olarak adlandırılıyor. Bu sorun, koşarken nefesin kesilmesi, çabuk yorulma gibi sorunlardan farklı bir özellik göstermiyor. Bunların hepsinin asıl nedeni kas tembelliği.

Yürümek veya koşmak yerine sürekli araç kullanıyoruz.
Yürüdüğümüz yerlerde bile neredeyse hiç engel yok. Ya da yürüyen merdiven var, asansör var…

Gözlerimiz için de benzer şeyler geçerli. İşyerimizde bilgisayar ekranlarına kilitleniyoruz. Çalışma mekanlarının çoğundaki en uzak nokta sadece 5-6 metre mesafede. Evlerimize döndüğümüzde bu kez bilgisayarı bırakıp, televizyona odaklanıyoruz.

Dışarıda yürürken ya yere, ya da vitrinlere bakıyoruz.

Günlük yaşantımızın içinde uzaklara baktığımız; kuşları, bulutları, ağaçları gördüğümüz süre ne kadar?

İşte bu nedenle göz kaslarımızın ağırlıklı olarak belli mesafelere odaklanmasından kaynaklanan bir çeşit kas tembelliği, sonunda yakına odaklanmada fiziksel zorluklar yaşamaya başlamamıza neden oluyor.

Bu duruma çözüm olarak kullanılan gözlük, lens veya operasyonlar çözüm değil, sorunun daha da pekişmesi sonucunu doğuruyor.

Gözlük kullanarak gözlük numarasını düşürebilen var mı?
Ya da daha uzun süre araba kullanarak bacak kaslarını uzun mesafeler yürüyebilecek veya koşabilecek şekilde geliştirebilmek mümkün mü?

Her ikisi de olanaksız.

Presbiyopinin çaresi, göz kaslarınızı geliştirmekten geçiyor.

Her gün düzenli olarak yapacağınız 3-5 dakikalık basit göz alıştırmalarının sonucunda yakın gözlüklerinizden kolayca ve tamamen kurtulabilirsiniz.

Bu alıştırmalar, hareketlerini kısıtlayarak tembelleştirdiğiniz kaslarınızın yeniden sağlığına kavuşmasını sağlıyor. Düzgün çalışan göz kasları sayesinde göz-beyin korelasyonu da yeniden sağlıklı bir yapıya kavuşuyor ve görme kalitesi artıyor.

Ben bu çalışmaları yaptım ve gereksinim duydukça yeniden tekrarlıyorum. 59 yaşındayım ve yaklaşık iki yıldan bu yana yakın gözlüğü kullanmıyorum.

İşte size her yerde yapabileceğiniz birkaç basit alıştırma: (Bu alıştırmalar sırasında başınızı oynatmayın. Tüm hareketler sadece gözleriniz tarafından yapılmalı. Yorulduğunuzu hissettiğiniz anda durun, avuçlarınızı birbirine sürterek ısıtın ve basınç uygulamadan gözlerinizin üzerine kapatın. Gözünüzün önünde uçuşan pırıltılar kesilene kadar dinlenin.)

1- Bulunduğunuz odanın uzak duvarının köşe noktalarına gözlerinizi saat yönünde hareket ettirerek sırayla bakın. Bu şekilde 5 tur atın. Gözlerinizi dinlendirin.
2- Aynı işlemi bu kez ters saat yönünde 5 kez tekrarlayın. Gözlerinizi dinlendirin.
3- Gözlerinizin önünde kocaman bir yatay sekiz (sonsuz işareti) bulunduğunu düşünün. Bu işareti gözlerinizle tarayarak çizin. 5 kez saat yönünde ve 5 kez ters saat yönünde. Gözlerinizi dinlendirin.
4- 30-40 saniye süreyle odadaki eşyalara, duvarlara, pencerelere, halının desenlerine, perdenin kıvrımlarına seri hareketlerle ve rastgele bakın. Tüm hareketleriniz rastgele olsun. Gözlerinizi dinlendirin.
5- Pencereden dışarı bakarken ya da dışarıdayken 30-40 saniye boyunca etrafınızdaki nesnelere, eşyalara, hayvanlara, her türlü ayrıntıya rastgele ve seri sıçrama hareketleriyle bakın. Gözlerinizi dinlendirin.
6- Önce burnunuzun ucuna, sonra yaklaşık 3 metre uzaktaki bir noktaya, daha sonra da çok uzaktaki bir noktaya bakın. Aynı işlemi 5 kez tekrarlayın. Gözlerinizi dinlendirin.

Bu tür alıştırmalar göz kaslarınızın ve göz merceğinizin esnekliğini yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Elbette bunları kafanıza estiği gibi yapmak yerine öncelikle göz doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bir sonraki yazımızda görme sorunlarına karşı, bir stresten arınma yöntemi olan EFT – Tepeleme yönteminden nasıl yararlanabileceğimizi ele alacağız.

Ahmet Aksoy

Yazının ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

  4 Responses to “40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı? (1)”

  1. […] hızlı okuma, hızlıokuma, tepeleme  Add comments Tem 062012   Share Yazımızın birinci bölümünde presbiyopinin nedenlerini ve doğal yöntemlerle bundan kurtulmanın mümkün olacağını […]

  2. […] Daha önce özellikle presbiyopi (yaşlanma nedeniyle yakına odaklanma sorunu) konusunu işlediğim yazılarıma da göz atmak isteyebilirsiniz:  40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı?(1). […]

  3. […] birinci bölümünde presbiyopi probleminin asıl  nedenlerini ve doğal yöntemlerle bundan kurtulmanın mümkün […]

  4. […] 40 Yaşından Sonra Presbiyopi (Yakını Görememe) Kaçınılmaz mı? (1) […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read previous post:
Etkili İletişim & Beden Dili ve EFT – Tepeleme Seminerimizi Yaptık

5 Haziran 2012 tarihinde ve saat 13.00 ile 16.30 arasındaki Etkili İletişim & Beden Dili ve EFT - Tepeleme Seminerimizi yaptık....

Close